Početna strana > Hronika > U ponoć kraj vazdušnih akcija NATO nad Libijom
Hronika

U ponoć kraj vazdušnih akcija NATO nad Libijom

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 31. oktobar 2011.

BRISEL – NATO će večeras, u ponoć, završiti sedmomesečnu vojnu misiju u Libiji koja je omogućila tamošnjim pobunjenicima da zbace 42-godišnju vlast Moamera Gadafija, piše agencija Asošijeted pres (AP).

Sve vazdušne akcije NATO nad Libijom prestaju u ponoć, a osoblje, koje je zbog njih privremeno raspoređeno u štab Alijanse u Napulju u Italiji, vraća se redovnim dužnostima, rekli su zvaničnici.

Severnoatlantska alijansa je prestala sa bombardovanjem položaja Gadafijevih snaga ubrzo po njegovoj smrti prošle sedmice, ali je nastavila sa redovnim patroliranjem u vazdušnom prostoru Libije.

Prema podacima NATO zvaničnika, koje prenosi britanski Bi-Bi-Si (BBC) Alijansa je za sedam meseci u tom područiju izvela više od 26.000 borbenih letova. Kako navodi AP, uništila je oko 5.900 vojnih meta.

Procenjuje se da je u napadima uništeno oko 1.000 komada tenkova, oklopnih vozila i teškog naoružanja koje je pripadalo vojnim snagama bivšeg libijskog režima. Pri tome, uništena je komandna i kontrolna mreža Gadafijevih trupa.

Operacija „Ujedinjeni zaštitnik”, kako je nazvana vojna akcija nad Libijom „jedna je od najuspešnijih u istoriji Alijanse”, ocenio je danas generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen.

Prema njegovim rečima, vojni posao Alijanse u Libiji je „gotov”, i ona je u toj zemlji predupredila masakr i sačuvala bezbroj ljudskih života.

„Stvorili smo uslove da libijski narod sam odredi svoju budućnost”, ocenio je Rasmusen.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija odobrio je vojnu misiju NATO u martu kako bi zaštitio civile uhvaćene u građanskom ratu između Gadafijevih trupa i opozicije, predvođene Nacionalnim prelaznim savetom, koja je u tim trenucima držala istočni deo zemlje.

Prošle sedmice, Savet bezbednosti je jednoglasno odlučio da se vojne akcije prekinu. To je učinjeno uprkos pozivu Prelaznog nacionalnog saveta Libije da NATO nastavi s vojnim akcijama.

NATO je dobio mandat da preduzme „sve neophodne mere” radi zaštite civila, nakon što je libijski režim krenuo u krvavi razračun sa demonstrantima koji su tražili odlazak njegovog vođe, Gadafija.

Prvi borbeni letovi izvedeni su u noći 19. marta kada su Gadafijeve trupe bile nadomak glavnog pobunjeničkog uporišta Bengazija, koji se nalazi na istoku zemlji i drugi je najveći grad u Libiji.

Kako ocenjuje BBC, NATO je uz pomoć masivne vojne mašinerije SAD uspeo da akcije u Libiji izvede do kraja.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner