четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Министарству финансија конултације о умањеним захтевима просветара
Хроника

У Министарству финансија конултације о умањеним захтевима просветара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. фебруар 2011.

У Министарству финансија у току су консултације о захтевима синдиката просвете, а због штрајка у школама између 800.000 и 900.000 ученика не похађа наставу или су им скраћени часови.

Синдикати и даље чекају позив Владе Србије за наставак преговора и у случају договора штрајк би могао одмах да буде прекинут, рекли су представници синдиката, додајући да ће у супротном штрајк бити настављен.

Они су најавли и могућност радикалнијих мера синдикалне борбе.

Просветари попустили у захтеву и траже 5,3 милијарде

Синдикати у области образовања јутрос су ресорним министарствима проследили предлог протокола о унапређењу матаријалног положаја, који током дана треба да буде предмет наставка преговора са владом.

Синдикати у области образовања тражили су предлогом новог протокола, који је јутрос прослеђен влади, око 5,3 милијарди динара за побољшање материјалног положаја просветених радника, уместо ранијих 7,8 милијарди.

Како је Тањугу рекао генерални секретар Синдиката радника у просвети Србије Хаџи Здравко Ковач, синдикати су попустили у својим захтевима и траже повећање зарада у 2011. години кроз корекцију коефицијанта у два наврата, од зараде за мај за пет одсто и потом од плате за октобар за додатних пет одсто, рекао је Ковач Тањугу.

За то би влади требало око 3,7 милијарди динара, рекао је он и навео да је ранији предлог синдиката био корекција коефицијената за мај од осам процената и за октобар за девет одсто.

Синдикати траже да се до краја фебруара ове године исплате заостале отпремнине запосленима који су отишли у пензију, зашта је потребно још око 300 милиона динара, рекао је Ковач и истакао да је то влада већ прихватила.

Такође, према предлогу протокола, синдикати траже и да се јубиларне награде за 2009. и 2010. годину исплате најкасније до 30. јуна, а за 2011. годину до 31. децембра ове године и за то би требало 1,7 милијарди динара.

Протоколом је, према Ковачевим речима, дефинисана комплетна политика плата за ову годину, па је наведено и оно што је Законом о буџету већ предвиђено за просвету у овој години.

Тако Закон предвиђа да се основица за обрачун и исплату плата запосленима у свим нивоима образовања у току 2011. године повећа од децембра 2010. године за два одсто, што су запослени у просвети већ добили са јануарском платом, рекао је Ковач.

У априлу 2011. основица за плате усклађивала би се индексом потрошачких цена у претходна три месеца, а у октобру 2011. године сновица за плате би се усклађивала са индексом потрошачких цена у претходних шест месеци уз увећање за половину реалног раста бруто домаћег производа у претходној години уколико је тај раст позитиван.

Ковач је навео да је то понуда синдиката "испод које неће ићи" и да ће у случају неуспеха преговора са владом штрајк у школама бити настављен.

Преговори с владом треба да буду настављени данас, а према Ковачевим речима синдикати исказују добру вољу да до споразума дође.

Министарство просвете саопштило је да је данас у потпуној обустави рада 455 школа, а да је 920 у законском штрајку, док се према подацима синдиката неки вид протеста одвија у више од 1.400 школа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер