петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У међународном суду правде почиње правна расправа о статусу Косова
Хроника

У међународном суду правде почиње правна расправа о статусу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2009.

У Међународном суду правде у Хагу сутра почиње процес који је иницирала Србија и у току кога би највиша судска инстанца у свету требало да се изјасни о томе да ли је проглашење независности Косова у складу са међународним правом. Београд је уверен да су сви правни аргументи на његовој страни и да у том смислу не треба да брине. Проблем би, међутим, могао да настане уколико се питање независности Косова пребаци на политички терен на чему ће инсистирати Приштина и оне земље које су признале независност Косова, а међу њима и неке од највећих светских сила попут Сједињених Америчких Држава, Француске и Велике Британије које ће се такође појавити пред судијама у току деветодневне јавне расправе. Према сазнањима „Политике”, осим позивања на наводне злочине које су српске власти починиле према косовским Албанцима, у поднесцима које су суду доставиле земље које подржавају независност Косова као аргумент, између осталог, наводи се и то да је Косово већ постало држава и да је стога то неповратно стање.

Иако је Међународни суд правде судска инстанца са највећим ауторитетом стручњаци за међународне односе не искључују могућност евентуалних политичких притисака на судије. Тим пре што су за исход процеса заинтересоване две суперсиле –САД и Русија. Њихово појављивање у истом судском процесу представља преседан у историји суда дугој 54 године.

Од бивших југо-република у дебати ће учествовати једино Хрватска која ће износити аргументе у прилог независности Косова. Словенија је поднела писмени поднесак, али се није пријавила за усмено образложење. Појављивање Хрватске у процесу, према оцени медија у овој земљи, могло би даље да заоштри односе са Београдом, а у Загребу су већ спремни на такав расплет. Уосталом, побољшање односа није реално очекивати ни због чињенице да ће се следеће године Србија и Хрватска поново наћи на супротним странама пред овим судом у просецу који је за наводни геноцид Хрватска покренула против Србије.

Сутра, првог дана расправе, суду ће се обратити чланови правног тима Србије и адвокати које је ангажовала Приштина. Они ће имати на располагању по три сата. Остале земље ће имати по 45 минута времена да изложе своје аргументе, а занимљиво је да ће истог дана, 8. децембра своје ставове сучелити САД и Русија.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер