субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Кини формиран фонд од 1,9 милијарди долара за куповину иностраних компанија
Хроника

У Кини формиран фонд од 1,9 милијарди долара за куповину иностраних компанија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. фебруар 2012.

Народна Република Кина која може да се похвали страним девизним резервама од 3,2 билиона (хиљада милијарди) долара, оформила је нови фонд из кога ће се финансирати преузимања компанија у иностранству, а који ће, такође, имати за циљ промовисање кинеске националне валуте на глобалним финансијским тржиштима.

У покушају да повећа инвестирање у иностранству, влада у Пекингу је креирала нови фонд вредан 12 милијарди јуана (1,9 милијарди долара), саопштила је групација "Шангај интернешнел", а пренела немачка медијска кућа "Дојче веле".

Групација је навела да је одговорна за рад фонда који је описала као "највећи фонд такве врсте у историји" Кине.

"Фонд иза кога стоји јуан помоћи ће домаћим компанијама да у иностранству потраже прилике за инвестирање", пренео је дневни лист "Шангај дејли" изјаву заменика гувернера кинеске централне банке Љуа Шијуа.

Планирано је да фонд буде увећан на 50 милијарди јуана, а путем зајмова и издавања обвезница могуће је да достигне и 150 милијарди јуана.

Власти НР Кине желе да се домаће компаније одваже на инвестирање у иностранству, будући да очекују да ће тренутно економско успоравање индустријализованих држава створити повољне услове за пословне аквизиције.

Кинески државни инвестициони фонд (Кинеска инвестициона корпорација - ЦИЦ), вредан 410 милијарди долара, је прошле недеље примио ињекцију капитала од 50 милијарди "зелених новчаница" од централне банке у Пекингу, намењену инвестирању у презадужену Европу и ресурсима богатој Латинској Америци.

Формиран 2007, ЦИЦ је у јануару купио удео од осам одсто у највећој британској компанији за прераду воде "Темз вотер".

Кинеска приватна компанија за производњу грађевинске опреме "Сани хеви индастри" недавно је купила немачку грађевинску фирму "Пуцмајстер" за 360 милиона евра (470 милиона долара).

Осим што ће финансирати аквизиције у иностранству, фонд такође има за циљ промовисање шире употребе кинеске валуте, јуана, који се у иностраним трансакција назива ренминби.

Поред тога, званичници НР Кине су обећали да ће учинити Шангај глобалним финансијским центром у наредне две деценије, тако што ће промовисати употребу јуана у међународном пословању.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер