Хроника

У Грачаници одржана литургија за Видовдан; Верници на Газиместану присуствовали парастосу косовским јунацима; Владика Теодосије: Носимо одговорност да следимо завет Св. кнеза Лазара који је дао свој живот за наше свето КиМ

Штампа
недеља, 28. јун 2020.

У цркви Грачаница је одржана литургија за Видовдан, а верници су дошли на Газиместан како би присуствовали парастосу косовским јунацима, објавио је портал КоССев.

15:30 – Саговорници: „Наши најстарији оставили овде животе, на нама је да то чувамо“

Сви саговорници са којима смо данас разговарали на Газиместану јединствени су у томе да овим доласком поштују традицију и поштују Србију, да се ради о јединственом и неописивом осећају повратка коренима.

Александар из села Племетина у општини Обилић сваке године је на Газиместану. Каже, то ради како не би изгубио традицију и тиме показује да „поштује Србију“.

 „Мада ове године је много мањи број људи дошао“, казао је.

Зорица Томић из Косова Поља, када год јој се укаже прилика, долази на Газиместан. „Ово је велики дан“, казала је.

За разлику од преподневних часова приликом доласка на Газиместан, када је присуство полиције било малобројније и у ређим патролама, по завршетку, и напуштању Газиместана, било је видљивије. Такође, на путу ка Газиместану из правца Севера Косова, полиција на путу није била видљива. По завршетку парастоса и одласку са Газиместана на сваких стотињак метара уз магистрални пут стајао је по један полицајац.

На самом Газиместану није било видљивих инцидената, што су нам у неформалном разговору потврдили и полицајци на терену.

Међутим, како јавља РТВ Ким након парастоса, приведена су двојица младића који су се, како овај медиј јавља, „покошкали са полицајцима због ношења српске заставе“.

На Газиместану било је више њих који су носили српске заставе, и то поред полиције, која није реаговала.

21-годишњи Никола Дадић из Алибунара, први пут је на Косову. Дошао је како би видео како изгледа прослава на Газименстану.

 „Први пут сам на Косову и на Газиместану. Презадовољан сам. Газиместан и Видовдан представља свето место на којем су наши најстарији оставили нама своје животе и на нама је то да сваке године обилазимо и да не заборавимо на њих“.

Никола се нада да ће и следеће године доћи.

 „Ово је прелепо да се види, да се осетимо да смо Срби и да постојимо и да даље трајемо и да се осети љубав према нашој светињи и према нашој отаџбини. Зато што је народ који се борио за нас, заслужио ово и зато што смо ми као народ заслужили да будемо овде“, казала је Јована Андрић из Прилужја која сваке године долази на Газиместан.

Иако млада, долазак на Газиместан је за Јовану постала традиција и не намерава са истом и да престане.

На Газиместану су били и чланови хора Николај Жички из Чачка који су претходно певали јутрос у Грачаници на литургији. И они су са нама поделили да су им „утисци прелепи“.

14:30 – Владика Теодосије: 631. Видовдан, на страшном месту стојимо

Парастос косовским јунацима на Газиместану је служио владика рашко – призренски Теодосије, уз саслужење умировљеног епископа захумско – херцеговачког Атанасија, свештенства и монаштва Епархије рашко – призренске.

 „631. Видовдан, после Косовске битке. На страшном месту стојимо и на светом“, казао је владика, упоређујући Лазаров и Мојсијев завет, а потом и завете Светог Немање и Светог Саве.

 „Он је крвљу својом запечатио завет Христов са нама“, додао је говорећи о томе шта представља Лазарев завет.

Ако су Јевреји означени као изабрани старозаветни народ“, навео је даље владика, „Срби су са осталим народима који су у хришћанској вери – новозаветни народ“.

 „Са тим носимо одговорност да следимо завет Св. кнеза Лазара који је живот свој управо овде уложио за Христа, за веру, за отачаство, за ово наше свето Косово и Метохију“.

Остајући на Косову и чувајући цркве и манастире потврђује се управо тај завет, због чега, иако у знатно мањем броју, Срби су на Видовдан захвални што на Косову трају, објаснио је.

 „Има много оних који би желели да не будемо на овим просторима али нећемо се дати, нећемо се предати и истрајаћемо, не толико својом силама и снагом, колико божјом силом и нашом вером“, казао је владика.

 „Тамо је мало стадо али није безначајно пред Богом“.

12:38 – Пристижу посетиоци, полиција регулише саобраћај, обавезно ношење маски

Након јутрошње литургије у Грачаници за Видовдан, на Газиместан пристижу посетиоци и верници како би присуствовали парастосу косовским јунацима. Овогодишњи Видовдан прославља се уз примену мера у борби против коронавируса. Епархија Рашко – призренска замолила је вернике да избегавају транспаренте и политичке симболе, као и заставе, већ да евентуално, ако желе, понесу од куће икону свог светитеља.

Присутни су владика рашко – призренски Теодосије, умировљени херцеговачко – захумски Атанасије, игуман манастира Драганац отац Иларион, дечански монаси и свештенство.

Посетиоци од раних преподневних сати увелико пристижу.

На магистралном путу пре скретања за Газиместан, неколико патрола Косовске полиције, у екипама од по два члана, на скутерима и моторима регулишу саобраћај за оне који су се упутили ка споменику косовским јунацима. На самој стази ка споменику где пристижу возила, полицајци су распоређени уз обе стране пута и организују паркирање.

На самом улазу у комплекс споменика, долазак није дозвољен без ношења заштитних маски.

На Газиместану је окупљен већи број људи, мада у мањем броју него прошле године. Пристижу аутобуси и комбији са поклоницима, а до сада највећи број пристиглих аутобуса са београдским таблицама.

Историчар Милош Ковић је на Газиместану. На Косово је стигао јуче у пратњи члана Београдског синдиката Феђе Димовића.

Ковић наводи да је са њима кренуо и познати српски глумац Виктор Савић који је требало да на Газиместану казује стихове. Међутим, како Ковић каже, није му дозвољено да уђе због путних исправа.

Ковић је нагласио да је овде и као представник Покрета за одбрану Косова и Метохије.

„У овом тренутку централна Србија је земља која чека, која се нада. Дакле ми сада чекамо, да наше власти одлуче ком ће се царству приволети, хоће ли се разграничавати и ли ће се определити за нас или све вас, или да ли ће се определити за лажна обећања или за нешто што је будућност наше деце“ наглашава Ковић.

Реторички поставља питање да ли наша деца живе само у Београду и Аранђеловцу или живе и у Ораховцу, Великој Хочи и у Косовској Митровици.

Ковић је истакао да се нада да власти у Србији „неће гурати са тим разграничењем, дакле никакво разграничење, мирна реинтеграција Косова и Метохије у уставноправни поредак Републике Србије, загарантовањем свих грађанских права без обзира на етничко порекло“.

О компромису са Албанцима Ковић каже да морамо да изнова учимо да живимо заједно.

 „Балкан балканским народима, то је наша будућност“ закључио је Ковић.

Окупљени носе заставе средњовековне Србије, заставе са натписом „Српска Спарта“, и певају се патриотске песме, пале бакље и узвикују Не дамо светиње и Србија. Носе се и српске заставе, иконе и мајице и мање је националних симбола него прошле године. Већа група развила је велики транспарент на коме пише „Преко Космета до Црне Горе, сви се Срби за светиње боре“. Међу окупљенима има навијачких група.

 

Како је претходно саопштено из ЕРП, а потом и из Косовске полиције, присутни су у обавези да носе заштитне маске и рукавице и да одржавају дистанцу, тако да претходно и у порти и око споменика на Газиместану размак између присутних буде најмање један и по метар.

Епархија рашко-призренска раније је позвала вернике да не носе транспаренте и политичке симболе, као ни заставе, већ ако желе понесу икону свог светитеља.

Овај Видовдан обележава се уз примену мера против корона вируса, те прилаз споменику на Газиместану није могућ без маски, пише КоССев.

На магистралном путу, пре скретања за Газиместан присутвна је и полиција, као и на стази која води до споменика. Како се додаје окупља се већи број људи, али мањи него протеклих година, а највише аутобуса дошло је из Београда.

 Окупљени носе заставе средњовековне Србије, заставе са натписом "Српска Спарта", док је већа група људи развила транспарент "Преко Космета до Црне Горе, сви се Срби за светиње боре".

(КосСев)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]