Хроника

У француском Телекому 22 самоубиства радника за последњих 18 месеци

Штампа
понедељак, 14. септембар 2009.

Више од двадесет радника француског Телекома извршило је самоубиство за последњих осамнаест месеци. Синдикати тврде да радници не могу да издрже проблеме на послу и окривљују руководство компаније и државу која је већински власник.

Французи су шокирани што држава озбиљније не реагује на талас самоубистава у компанији Телеком.

Влада је уважила примедбу и министар рада тражи објашњење од првог човека компаније.

За осамнаест месеци убило се више од двадесет радника. Синдикати криве руководство, јер радници не могу да издрже проблеме на послу.

Телеком је приватизован током деведесетих година прошлог века, али је држава остала власник око четвртине акција.

У петак, радница француског Телекома скочила је са четвртог спрата седишта компаније у Паризу, тек што се завршио један састанак. Она је двадесет друга од запослених у тој великој компанији која се убила за последњих годину и по дана.

Руководство компаније тврди да број самоубистава није у порасту. И током 2000. године убило се 29 радника. Синдикати су огорчени тим хладнокрвним објашњењем.

"Руководство је неспособно да преузме одговорност. Позивамо државу, која је највећи акционар у компанији, да интервенише, на њој је да заштити добробит сто хиљада запослених. Не можемо да прихватимо да се наше колеге убиају један за другим", рекао је представник синдиката Себастијан Крозије.

Синдикати кажу да радници не могу да поднесу притисак промена које су предузете у Телекому.

Реч је о укидању радних места, премештањима и другим аматерским потезима руководства.

"Људи мењају места, менаџере, производе на којима раде, а тиме губе везе са људима на које су навикли. Постају изоловани и преосетљиви", наводи, такође, један од представника Сирил Лафарж.

Лекар у Телекому Доминик Фрес каже да менаџери често питају запослене да ли имају намеру да оду. Због тога се осећају нежељеним и имају осећај да их избацују из компаније.

Француски Телеком бележи пад профита од готово пет одсто. Први човек компаније Дидије Ломбар каже да је неопходно наставити смањивање трошкова, а то подразумева и мање радника.

Објашњава да је реструктурирање неопходно због конкуренције на тржишту.

Правници кажу да је тешко доказати одговорност руководства за самоубиства радника.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]