четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Европи јача отпор потписивању споразума о Трансатлантском трговинском и инвестиционом партнерству (ТТИП) са САД
Хроника

У Европи јача отпор потписивању споразума о Трансатлантском трговинском и инвестиционом партнерству (ТТИП) са САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2016.

Док трају мистериозни преговори између Брисела и Вашингтона, Европљани све више протестују против усвајања споразума за који сматрају да неће донети ништа добро.

Дуже од три године трају преговори о Трансатлантском трговинском и инвестиционом партнерству (ТТИП) између Сједињених Америчких Држава и Европске уније, а детаљи преговора се чувају у највећој тајности. Тај документ је однедавно доступан европарламентацима који у такозваним заштићеним собама могу да се упознају са њим.

Постоји велики страх и код многих политичара и код становништва ЕУ, да ће споразумом велике корпорације, посебно америчке, преузети контролу над државама. Недавно је објављена информација да уговор даје могућност утицаја САД на израду закона Европске уније.

У Европи, а нарочито у Немачкој све чешће људи протестују против усвајања ТТИП, јер сматрају да ће споразумом ЕУ бити приморана да мења своје законе у складу са америчким и на тај начин дозволи увоз и производњу генетски модификованих организама (ГМО) и пестицида који тренутно нису дозвољени.

Портпароли Европске комисије оштро су демантовали све и истичу да се овим споразумом укидају бирократске процедуре између ЕУ и САД и да то треба да донесе Европи додатних 150 милијарди, а САД 120 милијарди прихода и да сама та разлика говори о предностима уговора за Европу. Према наводима неких европских дипломата, споразумом би требало да буде олакшана трговина између Европе и Америке, а самим тим и повећана могућност економског развоја са отварањем нових радних места.

Наш познати економиста Владимир Глигоров сматра да су страхови демонстраната претерани.
- Циљ је да обе стране буду на добитку. Споразум би било тешко постићи и поготово спровести уколико би био неповољан по државе Европске уније. Реч је више о последицама по поједине секторе, где би конкуренција била повећана. Али како је ЕУ, или бар њен централни део, индустријализованија од САД, у извозу робе би ЕУ добро прошла - каже Глигоров.
Како каже он, преговори споро трају јер је постизање споразума унутар ЕУ је "много сложеније и тражи много више времена него у САД, мада није извесно каква ће бити трговачка политика нове америчке администрације."

- У једном броју европских земаља расте утицај националистицких и протекционистицких странака и синдиката, као уосталом и у Британији и САД. Ту су сада и преговори са Британијом о новом трговацком споразуму са ЕУ. Тако да то све успорава преговоре - саопштио је он.
Глигоров сматра да компаније неће преузети контролу над државама.

Као и код свих медјународних уговора, они се не могу мењати једностаним одлукама. Тако да су корпорације застицене од мера појединих земаља које нису у складу са споразумом. Али то је један од разлога сто се ти споразуми склапају, инаце би били беспредметни.

Што се тиче опасности од наметања увоза ГМО, Глигоров је рекао да ТТИП неће утицати на стандарде који имају подршку у ЕУ. Како каже, иако се тренутно преговори воде у тајности, договорени елементи споразума ће се наћи у јавној расправи.

Шта је спорно у ТТИП?

Приватизација
Сви јавне јавне службе биће подложне приватизацији од стране најбољег понуђача. Америчке богате корпорације су у очигледној предности.

ГМО
САД тежи да споразумом европске стандарде о производњи и увозу хране приближи америчким, због чега постоји страх да ће ЕУ бити приморана да увози генетски модификовану храну и пестициде који су тренутно забрањени.

Приватност

Постоји страх да ће се под маском борбе против фалсификата, провући тежња за олакшањем приступа подацима, чиме се крши приватност.

Радни стандард

Постоји је вероватноћа да ће регулатива ЕУ бити подвргнута америчким нижим радним стандардима и умањењу значаја синдиката. Критичари уговора страхују да ће опасти број радних места у ЕУ.

Демократија

Могуће увођење ИСДС механизма по којем компаније могу да туже државу због губитака изазваних доношењем неког закона. Влада као демократски изабрана институција тиме губи значај у односу на компаније. 

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер