среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Будимпешти се одржава Самит Кине и земаља Централне и Источне Европе; Ана Брнабић: Пројекат модернизације пруге Београд-Будимпешта, од огромног значаја за Србију и земље региона
Хроника

У Будимпешти се одржава Самит Кине и земаља Централне и Источне Европе; Ана Брнабић: Пројекат модернизације пруге Београд-Будимпешта, од огромног значаја за Србију и земље региона

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. новембар 2017.

Председница Владе Србије Ана Брнабић, која учествује на Самиту Кине и земаља Централне и Источне Европе (ЦИЕЗ) у Будимпешти, у обраћању на пленарној сесији поручила је да је Србија у потпуности посвећена унапређењу свеукупних односа између Кине и земаља Централне и Источне Европе.

Председница Владе рекла је да је формат "16+1" сарадње са Кином изузетно значајан механизам сарадње на високом политичком нивоу у области економије и да је уједно важан механизам за јачање сарадње Кине са Европском унијом.

Брнабић је оценила да је важно то што се, на маргинама догађаја, састају премијери земаља окупљених у тој иницијативи и разговарају о сарадњи у бројним областима. 

"Изузетно сам поносна што моја земља представља једну од тачака где се укршта Нови Пут свиле, на линији руте Експресне поморско-копнене линије, где ће управо у Београду бити обележено отварање радова на пројекту модернизације пруге Београд-Будимпешта”, истакла је председница Владе Србије. 

Брнабић је нагласила да трилатерални пројекат модернизације железнице на линији Београд – Будимпешта, представља први прекогранични пројекат у том формату сарадње, који је од огромног значаја за Србију и земље региона у целини.

"Србија интензивно наставља са реализацијом заједничких пројеката у области инфраструктуре и даље је на врху листе земаља са највећим бројем заједничких реализованих и уговорених пројеката у тој области са Кином", истакла је Брнабић. 

Председница Владе подвукла је да је сарадња у оквиру механизма "16+1" за Србију била плодоносна и издвојила је Споразум о укидању виза на обичне путне исправе за грађане Србије и Кине на период до 30 дана, као и успостављање авио линије Хајнан Ерлајнза на релацији Београд - Пекинг.

Она је додала да Србија придаје велики значај унапређењу финансијске сарадње Кине са земљама Централне и Источне Европе и да је поносна јер је представништво "Банк оф Цхина" почело са пословањем у Србији почетком ове године, одакле ће покривати Грчку, Румунију, Бугарску, Албанију и све бивше југословенске републике. 

Говорећи о разлилитим областима сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе, председница Владе издвојила је Дијалог о високом образовању Кина-ЦИЕЗ и ИВ састанак Конзорцијума институција високог образовања ЦИЕЗ у Новом Саду, истакавши да је улагање у боље образовање младих приоритет "јер је омладина стуб будућности сваке земље".

"Поносна сам јер Нови Сад представља нови темељ за јачање академских и интелектуалних веза између наших земаља", рекла је Брнабић у обраћању. 

Председница Владе Ана Брнабић нагласила је и значај културне сарадње за боље разумевање и повезивање земаља.

Брнабић је најавила отварање Културног центра Србије у Пекингу, као и Кинеског културног центра у Београду, чије је темеље поставио председник Кине Си Ђинпинг током прошлогодишње посете Београду. 

Сарадња у формату "16+1", како је навела премијерка Брнабић, веома је важна јер "разноликост сарадње и наше компаративне предности сваког новог дана пружају нове могућности за развој". 

"У циљу постизања још већих заједничких успеха, од великог је значаја синергија националних развојних стратегија наших земаља. Упркос нашим различитостима, морамо међусобно да се подржавамо и подстичемо, јер једино тако можемо да постигнемо заједнички успех, што је и циљ ове, као и иницијативе Појас и пут", закључила је на пленарној сесији, председница Владе Србије Ана Брнабић. 

Постоји простор за веће пољске инвестиције у Србији 

Током састанка премијерке Брнабић са њеном пољском колегиницом Беатом у Будимпешти, оцењено је да постоји простор за повећање пољских инвестиција у областима рударства и електропривреде, машинске и наменске индустрије, као и туризма. 

У саопштењу Владе Србије наводи се да су премијерке закључиле да је потребно унапредити сарадњу малих и средњих предузећа две земље. 

Брнабић је рекла да је Србија изузетно захвална Пољској на континуираној и активној подршци процесу европских интеграција Србије, као и да цени подршку Пољске по питању спречавања пријема Косова у чланство у међународним организацијама. Она је рекла да су за процес приступања Европској унији за Србију кључна економска поглавља.

Две милијарде долара за пругу

Трилатерални пројекат модернизације железничке пруге Београд-Будимпешта, први је прекогранични пројекат у оквиру оквиру сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе, који заједнички реализују Србија, Мађарска и Кина.

Укупна вредност изградње пруге у Србији је око две милијарде долара.

У оквиру пројекта, прва деоница на којој сутра започињу радови је Београд Центар-Стара Пазова.

Пројектом је предвиђена комплетна реконструкција и модернизација грађевинске и електротехничке инфраструктуре са подизањем брзине на деоници Београд Центар-Батајница до 120 км/сат, а од Батајнице до Старе Пазове до 200 км/сат.

Деоница од Београда до Старе Пазове дужине је 34,5 километара.

Радове на тој деоници ће изводити „China Railways Inrternational" и “China Communications Construction Company”, а вредност уговора је 350,1 милиона долара.

Обележавању почетку радова присуствоваће потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, као и заменик директора Националне комисије за развој и реформу НР Кине Wанг Xиаотао, саопштео је из Владе Србије.

Виктор Орбан: Модернизација пруге један од најважнијих пројеката

Премијер Мађарске Виктор Орбан оценио је данас да је модернизација пруге Београд-Будимпешта један од најважнијих пројеката, који се спроводи у склопу иницијативе "Један појас, један пут", од стратешке важности за нови "Пут свиле".

Орбан је, на конференцији за новинаре по завршетку 6. Самита Кине и 16 земаља централне и источне Европе, рекао да развој кинеске економије нуди бројне прилике за овај регион.

Према његовим речима, у будућности ће сарадња са Кином још више расти, посебно у области технологија и финансија.

У региону, како је додао, констатовано је да постоји огроман потенцијал за напредак.

С тим у вези је подсетио да се медју 16 земаља централне и источне Европе, који учествују у сарадњи са Кином, налази 11 чланица ЕУ, као и пет кандидата за чланство.

- Кључно је да чланице ЕУ и кандидати буду у могућности да развијају инвестиционе пројекте оријентисани ка будућности, који треба да подигну овај регион - истакао је Орбан.

Он је казао да је неопходно, да би се регион развио, да добије потребну технолошку и финансијску помоћ извани, јер у Европи нема тих ресурса.

Рекао је да земље централне и источне Европе поздрављају што је Кина део новог светског поретка.

Указао је да је на састанку разговарано о бројним пројектима, а водећи је свакако, како је подвукао, модернизација пруге Београд-Будимпешта.

Орбан је казао да премијер Бугарске Бојко Борисов преузима организацију идућег самита Кине и 16 земаља централне и источне Европе.

Оценио је да је сјајна одлука да Бугарска буде идући домаћин, јер у Борисову на челу домаћина стоји један од најискуснијих премијера региона.

Током самита шефова влада Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе потписан је комерцијални уговора о пројектовању и изградњи аутопута Е-763, деоница Прељина-Пожега, између Србије, Путева Србије и кинеске компаније ЦЦЦЦ (China Communications Construction Company Ltd).

Такође, потписан је и Протокол између Генералне управе за контролу квалитета, инспекцију и карантин Кине и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС о инспекцији, карантину и ветеринарским санитарним захтевима за извоз говеђег меса из Србије у Кину.

На маргинама Самита током дана потписују се Уговор о изградњи топлодалековода, пројекат Обреновац-Нови Београд, између Града Београда ЈП "Београдске електране" и извођача радова, компаније Power Construction Corporation of China, као и Пројекат за обраду и одлагање градских отпадних вода из централних делова Београда, између Града Београда и China Machinery Engineering Corporation

Председница Владе Србије Ана Брнабић у обраћању на пленарној сесији поручила је да је Србија у потпуности посвећена унапређењу свеукупних односа између Кине и земаља Централне и Источне Европе. Она је истакла да је сарадња у оквиру механизма "16+1" за Србију била плодоносна.

 Премијерка Србије Ана Брнабић учествоваће на Самиту Кине и земаља Централне и Источне Европе у Будимпешти, где ће такође имати бројне билатерналне састанке са високим страним званичницима. Премијер Кине Ли Кећијанг је отворио Самит са мађарским колегом Виктором Орбаном.

У делегацији са Аном Брнабић биће потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и министар рударства и енергетике Александар Антић, најављено је из Владе Србије.  

Како је најављено, Брнабић ће присуствовати отварању економског, трговинског и финансијског форума Кина-ЦИЕЗ и обратити се на пленарној сесији на којој учествују председници влада Кине и земаља Централне и Источне Европе.  

Током самита шефова влада Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе планирано потписивање комерцијалног уговора о пројектовању и изградњи аутопута Е-763, деоница Прељина-Пожега, између Србије, Путева Србије и кинеске компаније ЦЦЦЦ (Цхина Цоммуницатионс Цонструцтион Цомпанy Лтд.).  

Планирано је и да Генерална управа за контролу квалитета, инспекцију и карантин Кине и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије потпишу протокол о инспекцији, карантину и ветеринарским санитарним захтевима за извоз говеђег меса из Србије у Кину.  

Председница Владе Србије имаће у уторак, 28. новембра билтералне састанке са председником Владе Кине Ли Кећијангом, као и са премијером Мађарске Виктором Орбаном.  

Током учешћа на Самиту планирани су билатерални сусрети премијерке Брнабић са премијером Естоније Јуријем Ратасом и са пољском колегиницом Беатом Шидло.  

Формат сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе (ЦИЕЗ) "16+1", свеобухватни је механизам сарадње на високом политичком нивоу у области економије, посебно инфраструктуре, као и пољопривреде, културе и медија, науке и технологије, образовања, спорта, ИТ сектора и других области.  

Тај формат сарадње постао је интегрални део иницијативе "Појас и пут", коју је покренуо председник Кине Си Ђинпинг.   

Кина улаже две милијарде евра

Кинески премијер Ли Кећијанг најавио је нови фазу Фонда за инвестициону сарадњу Кине и земаља централне и источне Европе, пренела је кинеска агенција Синхуа.  

Орбан је рекао да су земље средње и источне Европе постале најконкурентније подручје за улагање на континенту, пренела је агенција Хина.

Мађарски премијер је нагласио да 16 земаља које учествују на самиту представаљују мотор који стоји иза европског економског раста, а да им за остваривање пуног потенцијала требају моћни савезници.  

"Некада је Европа била потребна за модернизацију Кине, а сада је за развој Европе неопходно да у њему учествује Исток... Од успеха те сарадње зависиће и успех целе Европе", рекао је Орбан.  

Кинески премијер је најавио да Кина има намеру да уложи око две милијарде евра у развој и инвестиционе пројекте у централној и источној Европи коју последњих година види као изузетно занимљив регион, а сарадњу с тим земљама обострано корисну за све учеснике.

Потписани иговори о изградњи топлодалековода Обреновац-Нови Београд и постројења за пречишћавање отпадних вода

Потписани су и уговори о изградњи топлодалековода Обреновац-Нови Београд и фабрике за пречишћавање отпадних вода из централних делова Београда.

Премијерка Брнабић је у разговору за Н1 у Будимпешти рекла да је за њу лично најзначајнији пројекат аутопут Прељина-Пожега, али да је у смислу економске оправданости, уштеде и енергетске независности, најважнији топлодалековод од Термоелектране “Никола Тесла” до Новог Београда.

“Сама исплативост пројекта је за седам година. 'Беоелектране' ће моћи да враћају кредит, чак неће ићи ни из буџета града или буџета Србије. То је један од великих пројеката диверсификације, јер у Београду се углавном грејемо на гас, а овај пројекат ће нам омогућити уштеде на гасу, али и заштиту животне средине јер се врела вода више неће изливати у Саву”, објаснила је председница Владе.

Истакла је да се поменути пројекти финансирају јако повољним кредитима, са грејс периодом од пет до седам година. Влада Србије, како је рекла, на дневном нивоу прати ниво јавног дуга у односу на БДП, и истиче да је веома поносна што је у протеклих годину дана тај однос опао за десет процентних поена.

“Када год гледате око кредита, свака инфраструткура је добро трошење пара. Креирате нову вредност, правите посао за грађевинске компаније, све што можемо да уложимо је добро улагање. Оно што је била критика на рачун свих влада до сада, је да није било довољно капиталних инфраструктурних пројеката, чини ми се да су претходна влада и ова влада то промениле”, рекла је Брнабић.

Говорећи о фабрици за пречишћавање отпадних вода у Београду, премијерка је подсетила да је то тек једно од пет таквих постројења потребних главном граду, а сличне инвестиције неопходне су и у другим градовима у земљи, што је и обавеза Србије у оквиру поглавља 27 у преговорима о чланству у ЕУ.

(Бета-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер