среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ: Дијалог у Бриселу у застоју, Србија ће напредовати ка чланству ако буде "видљивог и трајног напретка у нормализацији односа с Косовом"
Хроника

ЕУ: Дијалог у Бриселу у застоју, Србија ће напредовати ка чланству ако буде "видљивог и трајног напретка у нормализацији односа с Косовом"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. октобар 2016.

БРИСЕЛ - Дијалог Београд-Приштина данас је настављен у Бриселу с циљем да се излаз из застоја нађе кроз нужну примену постигнутих договора, а напредак ће омогућити да се отворе и нова поглавља јер би то Европска комисија уградила и у годишњи извештај Србије о напретку у реформама.

То су навели дипломатски извори у Европској унији, који су такође рекли да у преговарачкој позицији ЕУ за поглавље 35, којим се прати дијалог и нормализација односа Београд-Приштина, није дошло до промене јер би за то била нужна сагласност свих чланица Уније.

Ови званичници су додали да отуд нема потврде за писање медија у Србији да је у позицију ЕУ унесен став да ће Заједница српских општина моћи да почне да делује тек кад престане рад "паралелних институција" Србије на Косову.

Они тврде да ни на који начин ставови Приштине не могу мимо сагласности Савета министара ЕУ ући у позицију за поглавље 35, а подвлаче да је сад преко потребно да обе стране учине битне кораке у примени договора, што се односи и на Приштину кад је у питању Заједница српских општина.

У делегацији Београда се наводи да европски посредници мало чине да Приштину приволе на поштовање оног што је утврђено дијалогом, што утиче и на преовлађујуће мишљење међу грађанима Србије да би Београд требало да обустави дијалог, док сад само нешто преко 40 одсто грађана сматра да Србија треба да уђе у ЕУ.

Дипломате у Бриселу кажу да се договори морају спровести о конкретним питањима телекомуникација, слободе кретања и признавања диплома.

Дијалог је настављен на нивоу стручњака који настоје да приближе становишта о стању преговора, као и у спровођењу договора о слободи кретања и споразума о дипломама.

Кад је реч о имовини, извори у Бриселу објашњавају да ако се у примени договора у дијалогу испостави да би то или нека друга тема, имала битног уплива на исход, онда би било прихватљиво да се сагласношћу обе стране и о томе начелно или делимично разговара.

У преговарачкој позицији ЕУ о поглављу 35, према увиду агенције Бета, наводи се да "Србија разуме да процес уласка у чланство (у ЕУ) и нормализација (односа Београд-Приштина) морају тећи упоредо и један другог подупирати".

Такође се подвлачи да ће Србија напредовати ка чланству у ЕУ ако буде "видљивог и трајног напретка у нормализацији односа с Косовом" и да ће обавештавати "надлежна косовска тела" о исплати пензија полицајцима и "конструктивно се ангажовати у налажењу договора за подршку судском особљу".

"Србија оснива компанију за снабдевање (Електросевер) на Косову и испуњава услове у склопу законског оквира и прописа Косова за то да та компанија добије лиценцу за снабдевање", стоји у преговорачкој позицији ЕУ.

Такође се каже да ће "Србија наћи решење за руководство електране Газиводе које је поставила српска страна".

"Влада Косова": Ни речи неће бити о комбинату Трепча

БРИСЕЛ - У Бриселу су настављени разговори делегација Београда и Приштине на експертском нивоу, први пут после неуспешног разговора о телекомуникацијама прошлог месеца и после доношења приштинског закона о Трепчи, јавља РТС.

Београдску делегацију предводи директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, а у њој су и представници Министарства унутрашњих послова и Министарства просвете.

Како РТС сазнаје, у засебним разговорима са представницима ЕУ Београд ће изнети став да тренутни ток дијалога не доприноси нормализацији односа.

Такође ће се инсистирати на свеобухватном третману питања имовине на Косову и Метохији.

Тема разговора у Бриселу биће и проблеми о примени споразума о међусобном признавању универзитетских диплома.

Косовска влада је саопштила да ће "делегације Косова и Србије у Бриселу наставити разговоре о правосуђу и регистарским таблицама и дипломама".

Како се наводи, "током дводевног састанка неће бити речи о комбинату Трепча".

У саопштењу се наводи да ће две делегације разговарати о реципроцитету за регистарске таблице и о споразуму о правосуђу како би се дефинисали детаљи у процесу његове реализације, а у четвртак ће разматрати реализацију споразума о међусобном признању диплома.

"Министарка (Едита) Тахири гарантује да се, упркос дезинформацијама које може изнети српска страна, у Бриселу неће расправљати о питању Трепче, јер Трепча и сви други природни и други ресурси припадају држави Косово и о њима никада неће бити говора у Бриселу", пише саопштењу. 

Додаје се да су јуче делегација Косова и представници Европске уније разговарали о примени споразума о правосуђу. 

Косовска делегација обећала је да ће споразум о правосуђу почети што пре да се примењује и обавестила представника ЕУ да је Косово обавило све неопходне припреме за остваривање јединственог система правосуђа на северу, како је то утврђено Законом о судовима и споразумом. 

"Исто тако, питања која се односе на именовање судија, тужилаца и административног особља вец́ су у завршној фази", каже се у саопштењу. 

Министарка Тахири сматра да је споразум о правосуђу од великог значаја за Косово, јер омогуц́ава проширење државног суверенитета у области правосуђа на северу, а биће и од велике помоћи грађанима, навела је косовска Влада.

(Фонет, РТС, Бета, РТВ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер