четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Братунцу обележено 18 година од страдања Срба
Хроника

У Братунцу обележено 18 година од страдања Срба

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јул 2010.

БРАТУНАЦ – Полагањем венаца и освећењем спомен-крста на Војничком гробљу у Братунцу данас је обележено 18 година од страдања Срба током рата у Босни и Херцеговини (БиХ) на подручју Сребренице и Братунца, које су убиле муслиманске снаге из Сребренице.

У име председника Србије Бориса Тадића венац је положио његов саветник Млађан Ђорђевић.
Венац је у име владе Републике Српске положио премијер Милорад Додик, који је упозорио на селективну правду када су у питању српске и муслиманске жртве.

Додик је рекао да не прихвата да је у Сребреници извршен геноцид над Бошњацима, а да је у Братунац дошао да ода пошту свим жртвама. Он је навео да нико не спори чињеницу да су у Сребреници настрадали Бошњаци, али је очигледно игнорисање чињенице да су на простору Подриња настрадали Срби у континуитету што говори о креирању истине која то није и неправде.
„Значај који се даје овим догађајима (Сребреници и Братинцу) од стране међународне заједнице говори о селективној правди”, рекао је Додик, додавши да је неодржив принцип по коме су једни само жртве, а други само злочинци.

Додик је рекао и да оно што се догодило у Сребреници за њега није геноцид. „Ако је био геноцид онда се десио овде у Подрињу и овде су страдали људи, а за то су одговорни појединци. Уколико су учествовале институције биле су злоупотребљене”, рекао је он.

Обележавању у Братунцу, коме је претходило полагање венаца и паљења свећа на гробљима у местима Биљача, Сасе и Залазје, присуствовало је више хиљада грађана.

Венце су положили и генерални конзул Србије у Бања Луци Јадранка Берајић, заменик високог представника међународне заједнице у Босни и Херцеговини Крис Бенет, делегација скупштине РС и већа народа РС, изасланик председника РС Душко Ћетковић... Међу присутнима је била и делегација Српске напредне странке предвођена замеником председника те странке Александром Вучићем, који је рекао да је делегација напредњака дошла како би се поклонила српским жртвама и да су то радили и пре, а радиће и убудуће.

У Културном центру у Сребреници одржаће се и духовна академија, а биће приказан и филм „Досије Сребреница”, посвећен страдању српског народа на овом просторима.
На Петровдан 1992. муслиманске снаге под командом Насера Орића упале су у српска села Залазје, Биљача, Сасе и Загоне и убиле и измасакрирале 69 српских цивила, више од 70 ранили, а 19 се воде као нестали.

На подручју општина Сребреница, Зворник, Милићи, Братунац, Власеница и Осмаци у току рата страдало је најмање 1.300 лица српске националности, док је на ширем подручју средњег Подриња и Бирча страдало укупно 3.267 Срба.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер