Početna strana > Hronika > Beograd: Povodom Dana pobede nad fašizmom održana manifestacija "Besmrtni puk", na čelu kolone Harčenko, Bajatović i Popović. Ista manifestacija održana i u Novom Sadu, Nišu, Banjaluci i Kikindi
Hronika

Beograd: Povodom Dana pobede nad fašizmom održana manifestacija "Besmrtni puk", na čelu kolone Harčenko, Bajatović i Popović. Ista manifestacija održana i u Novom Sadu, Nišu, Banjaluci i Kikindi

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. maj 2022.

 Ministar bez portfelja u Vladi Srbije Nenad Popović izjavio je na manifestaciji "Besmrtni puk" u Beogradu da su "Srbija i Rusija uvek bile na pravoj strani istorije".

On je kazao da je na današnji dan 9. maj, u Drugom svetskom ratu 1945. godine kapitulirala Nemačka i da se „sećamo najveće pobede u 20. veku“.

„Naše deke i bake su pobedili u ovom ratu zajedno sa našom braćom Rusima“, rekao je Popović.

On je dodao da današnja generacija ima obavezu da svim političkim sredstvima brani dve najveće vrednosti Srbije - slobodu i nezavisnot.

Građani okupljeni u povorci "Besmrtni puk" krenuli su od spomenika Vuku Karadžiću ka Novom groblju i Spomeniku oslobodiocima Beograda.

Među njima su, osim Popovića i ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, funkcioner Socijalističke partije Srbije i direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović i funkcioner Dveri Ivan Kostić.

Na čelu kolone je veliki transparent "Besmrtni puk Beograd" i figura predsednika Rusije Vladimira Putina od kartona, kao i veliko latinično slovo "Z".

Mnogi od okupljenih nose slike svojih predaka stradalih u drugom svetskom ratu, kojima je i namenjena ova manifestacija, kao i veliku trobojku koja istovetna i za Srbiju i za Rusiju.

Ograda oko spomenika Vuku Karadžiću odakle je povorka krenula ispisana je slovom "Z", uz poruku na ruskom "Za Rusiju".

Ruzveltova ulica i Ulica Mije Kovačevića zatvorene su za saobraćaj.

Šetnja "Besmrtnog puka“ u Kikindi

KIKINDA - Povodom 9. maja - Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, u Kikindi je organizovana šetnja „Besmrtnog puka“. Nakon dve godine pauze, izazvane pandemijom korana virusa, Gradski odbor Saveza potomaka ratnika Srbije 1912-1920. godine organizovao je po drugi put tu antifašističku, patriotsku akciju. Šetnja "Besmrtnog puka“ organizuje se „u cilju očuvanja kulture sećanja na sve one koji su dali svoje živote u svim oslobodilačkim i odbrambenim ratovima od 1912.do 1999. godine. To je ujedno i doprinos borbi protiv pokušaja revizije istorije“ - navode u kikindskom Gradskom odboru Saveza potomaka ratnika Srbije.

Sa "Georgijevskim lentama“ i bedževima "Besmrtnog puka Kikinda“, veliki broj Kikinđana, učesnika šetnje, bio je u današnjoj koloni sa fotografijama poginulih rođaka i predaka, državnom zastavom Republike Srbije, istorijskim zastavama, zastavom “Besmrtnog puka”.

U okviru obeležavanja Dana pobede, položeni su venci i cveća na spomenik "Tuga“, a potom i na Spomenika žrtvama fašizma u centru Kikinde.

Šetnja "Besmrtnog puka“ u Nišu

 Zastave sa slovom "Z", kao i simbolima Donjecke Republike na ceremoniji u Nišu povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom. U Nišu je organizovan marš "Besmrtnog puka" kojim se čuva sećanje na stradale vojnike i civile u Prvom i Drugom svetskom ratu.

Maršu od logora „Crveni krst“ do Trga kralja Milana prethodilo je polaganje venaca na spomenik crvenoarmejcima nastradalim novembra 1944. godine nadomak Niša prilikom američkog bombardovanja.

Vence i cveće na spomenik položili su predstavnici grada i niških gradskih opština, Nišavskog okruga, vojske, policije, Rusko-srpskog humanitarnog centra, vojni veterani, motociklisti, članovi različitih organizacija i udruženja. Kolonu su predvodili motociklisti i građani, među kojima i gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski, sa transparentom „Besmrtni puk Niš“.

Učesnici skupa nosili su fotogafije predaka nastradalih u Prvom i Drugom svetskom, ali i fotografije svojih prijatelja i rodjaka nastradalih u ratovima na prostoru nekadašnje Jugoslavije i tokom NATO bombardovanja.

U koloni je bilo više stotina građana, a mnogi od njih nosili su srpske i ruske zastave, kao i nekoliko ruskih zastava sa latiničnim slovom "Z" i simbolima Donjecke Republike.

Član organizacionog odbora, narodni poslanik Srpske napredne stranke Miloš Banđur podsetio je da su građani Niša i prethodnih godina, sve do 2019. godine Dan pobede obeležavali maršom "Besmrtnog puka".

"Obeležavanje Dana pobede posebno je važno sada kada postoje pokušaji da se istorija prekroji i ne samo da se prekroji već da se gleda kroz negativ, a to znači da se oni koji su bili zločinci prikažu kao žrtve, a da oni koji su bili oslobodioci, da se prikažu kao dželati", izjavio je Banđur.

On je kazao da mi pamtimo istoriju onakvu kakva jeste i zato redovno obležavamo Dan pobede.

"Znamo da su Sovjetski Savez i njegovi narodi, kao i naš narod dali odlučujući doprinos pobedi nad nacizmom. Tu su i zapadni saveznici, ali je njihova volja da li žele ili ne da proslavljaju ovaj dan ili Dan Evrope", izjavio je Banđur.

Prema njegovim rečima, kroz obeležavanje Dana pobede srpski narod daje podršku ruskom narodu i ruskom rukovodstvu da istraje u borbi protiv nacizma, u denacifikaciji Ukrajine i konačnoj pobedi "pravih vrednosti".

Skup je završen polaganjem venaca na Spomenik oslobodiocima Niša na centralnom gradskom trgu.

U Banjaluci obeležen Dan pobede nad fašizmom

BANjALUKA - U Banjaluci je danas maršom "Besmrtnog puka" obeležen 9. maj - Dana pobede nad fašizmom.

Obeležavanju su prisustvovali visoki zvaničnici Republike Srpske i ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov.

Na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci položeni su venci za heroje koji su živote dali za slamanje fašizma u Drugom svetskom ratu.

Vence su položili predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, predsednik vlade Radovan Višković, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, delegacija Narodne skupštine, vlade, kao i ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov.

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović naglasila je da Republika Srpska ima, slavi i obieležava dva dana pobede, a to su 9. maj i 9. januar.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je obeležavanje važno za Republiku Srpsku, jer je srpski narod predvodio antifašističku borbu na prostoru bivše ?Jugoslavije, prenela je RTRS.

Šetnja je organizovana i u Trebinju, gde su učesnici marša, takođe, nosili fotografije članova svojih porodica koji su poginuli u borbi protiv fašizma.

U Novom Sadu održana manifestacija "Besmrtni puk"

 (Beta-RTV-N1-Tanjug-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner