четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ТВ "Клан Косова": Вучић убедио Српску листу да гласа за Закон о демаркацији границе Косова и Црне Горе; скупштина „Косова“ одложила седницу на којој је требало да буде ратификован споразум
Хроника

ТВ "Клан Косова": Вучић убедио Српску листу да гласа за Закон о демаркацији границе Косова и Црне Горе; скупштина „Косова“ одложила седницу на којој је требало да буде ратификован споразум

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. фебруар 2018.

Приштина -- После великог међународног притиска да гласа за демаркацију граничне линије са Црном Гором, Српска листа одлучила да подржи и гласа за тај Закон.

Представници Српске листе су се јуче, како сазнаје ТВ Клан Косова, састали са председником Србије Александром Вучићем који је покушавао да убеди посланике Српске листе да подрже ратификацију демаркације.

Српска листа је, како наводи та ТВ, као "противуслугу" затражила од међународних званичника и коалиционих партнера гаранције да ће Косово бити конструктивно у односу на дијалог са Србијом у остваривању споразума који су постигнути у Бриселу, са посебним акцентом за Заједницу српским општина. 

Уколико Српска листа буде подржала ратификацију демаркације онда ће Скупштина Косова данас имати 88 гласа за и на тај начин би се решило питање које је предуслов за процес либерализације виза за градјане Косова.

"Самоопредељење" поднело кривичну пријаву против Тачија због "велеиздаје" 

Покрет Самоопредељење поднео је Специјалном тужилаштву Косова кривичну пријаву против председника Косова Хашима Тачија због велеиздаје потписивањем заједничке изјаве о разграничењу са Црном Гором.

"Данас смо у Специјалном тужилаштву поднели кривичну пријаву против Хашима Тачија због велеиздаје", саопштила је посланица Самоопредељења Аљбуљена Хажиу.

Председници Косова и Црне Горе потписали су 16. фебруара заједничку изјаву о демаркацији граничне линије, са циљем да се подстакне ратификација споразума о разграничењу, а Самоопредељење је оценило да се на тај начин Црној Гори поклања територија Косова.

Скупштина Косоваодложила седницу на којој је требало да буде ратификован споразум

Скупштина Косова за сутра одложила за данас заказану ванредну седницу на којој је требало да буде ратификација споразума о демаркацији границе са Црном Гором.

Почетак седнице је каснио два сата, а након тога је објављено да је седница одложена за сутра. Председник Скупштине Косова Кадри Весељи је рекао посланицима да је оптимиста да ће сутра демаркација добити довољан број гласова и да ће бити консензуса међу политичким партијама.

"Имамо договор да се седница одложи за сутра у 10. Желим да пренесем поруку грађанима да ћемо заједно ићи ка ЕУ и да ћемо обезбедити перспективу нашим градјанима. Извршићемо обавезе онако како грађани од нас очекују“, казао је Весељи.

Владајућа коалиција пре почетка седнице није успела да обезбеди потребних 80 гласова како би се обезбедило усвајање закона о ратификацији. Иако је Демократски савез Косова најављивао да ће подржати демаркацију, они су то данас условљавали да се из докумената о демаркацији избаци извештај радне групе Шпетима Булићија која је формирана након избора Рамуша Харадинаја за премијера Косова.

Алијанса за будућност Косова Рамуша Харадинаја најавила је да они неће гласати ратификацију уколико као део докумената не буде и извештај комисије Булићи. То уз одбијање Самоопредељења, као највеће странке и Српске листе, која је такође објавила да неће гласати, онемогућава обезбеђивање две трећине потребних гласова за ратификацију споразума.

Очекује се да ће се у Скупштини и међу посланичким групама наставити убеђивање за гласање демаркације, за шта се залажу и амбасадори велике петорке и ЕУ на Косову.

Српска листа ипак не гласа за демаркацију

Посланици Српске листе у косовском парламенту ипак неће гласати за Предлог Закона о демаркацији са Црном Гором.

Косовски парламент ће на ванредној седници данас гласати о том законском предлогу, а део приштинских медија спекулисао је да ће Српска листа подржати поменути закон. Наводно, након консултација са Београдом. Ипак, према саопштењу СЛ које је стигло нешто касније, то није тачно.

Наиме, Српска листа саопштила је данас да неће гласати за демаркацију са Црном Гором уз поруку да ће наставити да се бори за интересе српског народа на Косову и Метохији, а не појединих домаћих иностраних центара моћи.

"Српска листа неће гласатии за демаркацију са Црном Гором, упркос лажним и тенденциозним тврдњама пласираним у свим медијима на албанском језику, које је пренео и део медија на српском" наводи се у саопштењу.

Тако нешто није договорено са нама и нећемо подржати демаркацију, како се лажно тврди, већ ћемо наставити да се боримо за интересе српског народа на Косову и Метохији, а не појединих домаћи иностаних центара моћи, поручују из Српске листе.

Истовремено упозоравају Србе на Косову и Метохији да ће, поред овога, у будућности вероватно бити још сличних покушаја да се дезинформацијама код нашег народа изазове неспокој и несигурност, и истичу да је важно "да стојимо уједињени и снажни наспрам оних који желе да нас разједине и ослабе".

За усвајање закона потребно је најмање 80 посланичких гласова.

Споразум о демаркацији потписан је још крајем августа 2015. године у Бечу, а Приштина га није ратификовала због противљења опозиционих партија у претходном мандату косовског парламента међу којима је и Алијанса за будућност Косова, актуелног премијера Рамуша Харадинаја.

С друге стране председник Самосталне либералне странке и посланик Скупштине Косова Слободан Петровић изјавио је данас да нико нема права да изолује грађане Косова и да ће због тога гласати за ратификацију споразума о демаркацији граничне линије са Црном Гором.

"Када је у питању став СЛС и моје гласање данас у парламенту, то је познато од када се говори о тој теми. Пре свега мислим да нико нема право да држи наше грађане у изолацији, то је једно од питања које је у директној вези са слободом кретања. Мислим да је ово једини простор где људи немају могућност да путују и да иду тамо где им је воља и жеља", казао је Петровић за РТК2.

Он је изразио очекивање да ће данас посланици бити на позицијама интереса грађана и додао да је много прича и шпекулација на ову тему.

"Могу да кажем да на мене нико није утицао, нити може да утиче. Оно што нам препоручује да дамо свој глас је да је у питању интерес наших грађана и да то они од нас очекују. Очекујем да ће посланици бити довољно одговорни и да ће преузети део обавеза и одговорности зарад интереса и добробити наших грађана", рекао је Петровић.

Према његовој оцени, политика коју води његова странка је одговорна и у интересу косовских Срба.

"Ми смо представници српске заједнице у парламенту и институцијама и водимо рачуна о томе да српска заједница има што боље услове живота, али свакако и сви други грађани који живе на Косову. Потпуно смо сигурни да је ово је у интересу и српске заједнице и свих других грађана и то је више него довољан разлог да подржимо овај закон", рекао је Петровић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер