четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тужилаштво одбацило пријаве за напад на новинаре током Вучићеве инаугурације
Хроника

Тужилаштво одбацило пријаве за напад на новинаре током Вучићеве инаугурације

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. новембар 2017.

 Прво основно јавно тужилаштво је, након анализе доказа, одбацило кривичне пријаве новинара нападнутих испред Дома Народне Скупштине на дан инаугурације председника Републике Србије Александра Вучића, саопштено је из тог тужилаштва.

Како се наводи на сајту, тужилаштво је закључило да не постоје основи сумње да је било које лице извршило кривична дела "угрожавање сигурности" или "насилничко понашање", нити било које друго кривично дело за које се гоњење предузима по службеној дужности, па је наложило полицији да покрене прекршајне поступке.

Из тужилаштва наводе да су 2.и 6. јуна 2017. године у просторијама Првог основног јавног тужилаштва испитана сва лица која су сматрала да су оштећена.

Све њихове изјаве тужилаштво је третирало као кривичну пријаву против НН лица, те је спроведен јединствени поступак.

Након спроведене истраге Министарства унутрашњих послова, тужилаштву су достављена два извештаја у којима се, између осталог, наводи да је утврђен идентитет лица која су учествовала у описаним догађајима, да су узете изјаве од свих лица која су сматрала да су оштећена, као и од сведока, те да о описаним догађајима постоји фотодокументација, која је уз извештај достављена том тужилаштву.

"Из изјава грађана сведока који су 31.05.2017. године били испред Дома Народне Скупштине како би присуствовали свечаном полагању заклетве новог председника Републике Александра Вучића, произилази да су том приликом видели догађаје који су се десили, те су сви изјавили да би дошло до много већих инцидената и 'линча', самим тим и тежег повређивања учесника скупа, да ови новинари, као и неки грађани нису изведени из масе, а да су се притом лица која су учестовала у томе, понашала пристојно, да никоме нису претили, да су упућивали молбе да се престане са провокацијама и слично", наводи се у саопштењу тужилаштва.

Сходно томе, тужилаштво је нашло да не постоје основи сумње да је било које лице извршило кривично дело угрожавање сигурности или насилничко понашање, нити било које друго кривично дело за које се гоњење предузима по службеној дужности, те су кривичне пријаве новинара одбачене.

Из тужилаштва додају да, "како је на основу свих изведених доказа тужилаштво утврдило да се у конкретном случају евентуално ради о прекршају из области јавног реда и мира, Министарству унутрашњих послова је наложено да се против учесника скупа поднесу прекршајне пријаве Прекршајном суду у Београду, а због прекршаја предвиђених Законом о јавном реду и миру".

Испред Скупштине Србије 31. маја нападнута је новинарка Данас-а Лидија Валтнер, сарадник агенције Тањуг, новинарка Радија Београд, као и новинари Инсајдера и Вајса, и учесник протеста "Против диктатуре".

Како пише лист "Данас", четири месеца се чекало на податке из МУП-а, јер напади на новинаре Инсајдера и Вајса нису снимљени.

Представници власти су говорили да су за нападе одговорни "провокатори", а по истраживању КРИК-а, један од редара СНС-а који је малтретирао и удаљавао грађане и новинаре са протеста је Борко Аранитовић, близак групи људи око убијеног вође навијача Александра Станковића, званог "Сале Мутави".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер