петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тужилаштво Хашког трибунала: Радован Караџић би требало да добије доживотну казну затвора ако буде осуђен за већи део злочина
Хроника

Тужилаштво Хашког трибунала: Радован Караџић би требало да добије доживотну казну затвора ако буде осуђен за већи део злочина

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. септембар 2014.

Хаг -- Тужилаштво Хашког трибунала оценило је да би бивши председник РС Радован Караџић требало да добије доживотну казну затвора ако буде осуђен за већи део злочина.

У писаној изјави у којој сумира своје виђење процеса Караџићу, тужилаштво је Караџића назвало "водећим политичким и војним лидером босанских Срба и њихових снага" током рата у БиХ 1992-95.

Пред Хашким трибуналом у понедељак, 29. септембра, почиње изношење завршних речи на суђењу Караџићу, процес је почео уводном речју тужилаштва 26. маја 2009, али је, услед опирања оптуженог, први сведок оптужбе саслушан тек 13. априла 2010. 

Караџић (69) оптужен је за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина попримио размере геноцида, терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95. 

Након проглашења независне Републике српског народа у БиХ 9. јануара 1992, која је касније преименована у Републику Српску, Караџић је постао њен први председник. 

У априлу 1992. Караџић одлази на Пале, а влада РС почиње 7. маја 1992, месец дана уочи првих сукоба, да реализује своју одлуку о формирању сопствених оружаних снага преузимањем српског војног кадра ЈНА из БиХ. 

Све време рата у БиХ био је лидер босанских Срба и заједно са ратним командантом Ратком Младићем, креатор ратних операција. 

Хашки трибунал је 25. јула 1995. године подигао прву оптужницу против Караџића и Младића, која је имала 16 тачака, од којих је једна оптужене теретила за геноцид, а три за злочине против човечности. 

Друга оптужница, која се односила на злочине у Сребреници, подигнута је 16. новембра 1995. и имала је 20 тачака, од којих их је једна теретила за геноцид, а девет за злочине против човечности. 

Бивши лидер босанских Срба је ухапшен 21. јула 2008. године, после скривања од 12 година, пошто је пре тога последњи пут виђен и фотографисан у Хан-Пијеску. 

За њим је расписана међународна потерница, а две године по његовом нестанку САД су понудиле новчану награду од пет милиона долара за информације о њему. 

У бекству је користио лажно име Драган Давид Дабић, живео је у Београду и бавио се алтернативном медицином.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер