субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тужилаштво БиХ: За случај Насера Орића преузети предмети против 41 особе, али јије подигнута ниједна оптужница
Хроника

Тужилаштво БиХ: За случај Насера Орића преузети предмети против 41 особе, али јије подигнута ниједна оптужница

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јул 2015.

БАЊАЛУКА – Тужилаштво Босне и Херцеговине је због случаја Насер Орић од бијељинског Окружног тужилаштва преузело четири предмета против 41 особе, али није подигнута ниједна оптужница, нити се зна у којој су фази ти предмети, преносе медији у Републици Српској.

Окружно тужилаштво Бијељина обавештено је у мају 2009. године да је Суд БиХ 23. априла те године донео решење да Тужилаштво БиХ преузме случај против ратног команданта тзв. Армије БиХ у Сребреници Насера Орића и од тада се комплетан предмет против Орића и других налази у Тужилаштву БиХ.

Истрага је била приведена крају и било је врло извесно подизање оптужнице, али је Тужилаштво БиХ предухитрило бијељинске тужиоце изузимањем предмета.

Лист Глас Српске сазнаје да су међу онима против којих је бијељинско Окружно тужилаштво водило истрагу на основу извештаја ЦЈБ Бијељина из 2006. године припадници 28. дивизије тзв. Армије БиХ којом је Орић командовао - Зулфо Турсуновић, Неџад Бектић, Мирсад Дудић, Смајо Манџић, Ахмо Тихић и Хакија Мехољић.

Међу 41 особом обухваћеном извештајем су и Емир Халиловић, Сафет Омеровић, Хусо Салиховић, Ибро Јакубовић, Фикрет Шечић, Веказ Хусић, Кемал Мехмедовић и Адем Костјервац.

Секретар Окружног тужилаштва Бијељина Данка Продановић навела је да је истрага против Орића и других покренута још 1993. године због основа сумње да су починили кривично дело ратни злочин над српским становништвом током 1992. и 1993. године на подручју Сребренице и Братунца, односно у Кравици и Залазју.

Орић је ухапшен у Швајцарској 10. јуна на основу потернице коју је расписала Србија, а након одлуке швајцарских власти да буде испоручен БиХ, он је пуштен на слободу, јер Тужилаштво БиХ није затражило да му буде одређен притвор, него само мере забране.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер