Хроника

Тужилац Вукчевић: Хаг се неће „смирити” док не ухапсимо Хаџића

Штампа
среда, 01. јун 2011.

Брамерц ми је, честитајући још на Брионима, рекао да сада мора да пише нови извештај Уједињеним нацијама, каже тужилац за ратне злочине

Хапшењем Ратка Младића Србија је завршила велики део посла у сарадњи са Хашким трибуналом, а главни хашки тужилац Серж Брамерц најавио је српском тужиоцу за ратне злочине Владимиру Вукчевићу да ће морати да пише нови извештај за Савет безбедности Уједињених нација, који треба да представи 6. јуна у Њујорку.

„Завршили смо велики посао, али још је једно име на нашој листи. Хаг неће одустати од затварања комплетне приче о сарадњи Србије са трибуналом. Горан Хаџић остао је на слободи. Нису то нови притисци, то је стари захтев. Брамерц ми је, честитајући још на Брионима, рекао да сада мора да пише нови извештај Уједињеним нацијама”, каже тужилац Вукчевић у интервјуу за „Политику”.

Већ неколико месеци све информације о потрази са Младићем су скриване. Можете ли сада да поделите са јавношћу како су наше службе лоцирале најтраженијег хашког оптуженика?

Успешности лоцирања и хапшења Ратка Младића сигурно је допринело баш то што се акција одвијала далеко од очију јавности. Занимљиво је да после успешне операције долазе и теорије завере које су пратиле и Караџићево хапшење. Руси су га довели, радио је на грађевини, инсценирано је хапшење... То је резултат стрпљивог и професионалног рада Акционог тима и служби безбедности.

Како коментаришете чињеницу да су вест о хапшењу Младића први објавили хрватски медији?

То ми вређа сујету, зато што је објављено и пре него што сам ја имао потврду.

Да ли ће Младић бити саслушан у вези са погибијом двојице гардиста у касарни у Топчидеру?

Та процесна радња може да се спроведе и када он буде у Хагу. Има неколико захтева за саслушање – у поступку пред Првим основним судом који се води против његове супруге Босиљке Младић и у преткривичном поступку који водимо за злочине над Србима у Источној Босни.

Председник Тадић најавио је да ће бити процесуирани сви они који су Младићу помагали у скривању. Да ли има нових информација у истрази против Младићевих јатака?

Наравно да ћемо истражити ко му је све помагао у скривању, поготово оне за које се сумња да су то радили у структурама власти.

Породица Ратка Младића поднела је тужбу против државе за враћање новца који је одузет приликом једног од претреса њихове куће, под образложењем да је био намењен помагању скривања хашког оптуженика. Да ли је утврђено да породица финансијски помаже Младићу?

Помагање члану уже фамилије није кривично дело. Сада је очигледно да је породица помагала Младићу у скривању пошто је лоциран у кући свог блиског рођака. Суд ће одлучити о евентуалном враћању одузетог новца, с тим да је у току преткривични поступак против одређеног броја особа са територије Србије за учешће у убијању ратних заробљеника у Сребреници.

Најавили сте да планирате да присуствујете саслушањима данских војника УН у вези са злочинима над српским цивилима у Двору на Уни 1995. године.

Специјална канцеларија за међународни криминал Данске позитивно је одговорила на наш захтев за правну помоћ о убиствима цивила у основној школи у Двору на Уни 8. августа 1995. године, о чему с писали дански медији. Трагом те информације, покренуо сам преткривични поступак и тражио од данске тужитељке да узме изјаве од сведока злочина и да омогући да присуствујемо тој процесној радњи.Док датум састанка у Копенхагену не буде прецизиран, ми настављамо са преткривичним поступком, прикупљамо податке и информације, узели смо изјаве од одређеног броја сведока.

Када би независна истрага о трговини људским органима на Косову могла да почне и шта мислите о могућности да независни истражитељ буде Карла дел Понте?

За нас је независна истрага најбоље решење, али тако да у оквиру ње буду ангажовани и Еулекс и наше и албанско тужилаштво. Сматрам да би Карла дел Понте била добар избор за независног истражитеља јер је професионалац, познаје регион, људе и околности. Она је и отворила ту причу у јавности наводима у својој књизи. Овај случај је тек после извештаја специјалног известиоца Дика Мартија успео да добије заслужену међународну димензију. Многе утицајне земље међу којима и Русија указују на то да би требало истрагу препустити независним међународним телима, како би се превазишли реални проблеми на терену попут заштите сведока, цурења информација, притисака политике. Ми смо у тужилаштву отворени за конструктивну међународну сарадњу која ће довести до правде за жртве и за њихове породице.

Да ли ће сви злочини над Србима почињени током акције „Олуја” бити процесуирани?

Надам се. Нажалост, никада сви злочини и сви злочинци који су у вези са неким догађајем не могу да буду процесуирани с обзиром на реалне капацитете правосудних органа и на масовност злочина. Верујем да ће регионална сарадња тужилаца максимално поспешити процесе за ратне злочине, поготово што ћемо врло скоро потписати споразум о сарадњи са Тужилаштвом БиХ. Покренуо сам неколико преткривичних поступака у којима се прикупљају потребна обавештења, документација и материјали.

Да ли ће најављено потписивање споразума о уступању доказа са БиХ бити решење за коначно процесуирање предмета „Добровољачка” и у осталим поступцима у којима је постојао проблем паралелних истрага?

Не сме да постоји „сигурна кућа” за ратне злочинце, а „сигурну кућу” за жртве – правду морамо пажљиво да градимо ми, тужиоци. И сам Брамерц је на Брионима рекао да постоје проблеми у комуникацији између правосудних институција у региону. Када почетком јула потпишемо споразум са колегама из БиХ, верујем да ћемо ставити тачку на правосудне неспоразуме изазване паралелним истрагама. Проблеми које су изазивале паралелне истраге, верујем, биће решени. Наша сарадња са тужилаштвима у Хрватској и у Црној Гори заснована је на сличним споразумима и она даје изванредне резултате.

(Доротеа Чарнић, Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]