среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тужилац одбио предлог одбране, узбуњивач из "Крушика" Александар Обрадовић остаје у кућном притвору
Хроника

Тужилац одбио предлог одбране, узбуњивач из "Крушика" Александар Обрадовић остаје у кућном притвору

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. октобар 2019.

 Поступајући тужилац за високотехнолошки криминал није се сагласио са предлогом браниоца радника "Крушика" Александра Обрадовића за укидање мере забране напуштања стана уз електронски надзор (кућног притвора), речено је за Н1 у Вишем суду у Београду. У суду објашњавају и да ова мера може да траје док за то постоји потреба, а да се њена оправданост преиспитије на свака три месеца, за разлику од притвора када се редовна контрола врши на сваких 30 дана

Подсећају да је решењем судије од 20. септембра, Обрадовићу одређена мера забране напуштања стана, која може трајати док за то постоји потреба, а најдуже до правоснажности пресуде, односно до упућивања окривљеног у завод за извршење кривичних санкција, али најдуже док не истекне време издржавања казне изречене у првостепеној пресуди.

Ова одлука је, наводе у суду, потврђена решењем кривичног ванпретресног већа овог суда 14. октобра.

У суду објашњавају и да нису обавезани да одлучују о предлогу браниоца за укидање мере кућног притвора.

Бранилац Алексадра Обрадовића, Владимир Гајић, изјавио је за Н1 да без обзира што суд није дужан да одлучи о предлогу одбране, то не значи да му је забрањено да одлучује, баш као што одбрана има право да у сваком тренутку постави предлог за укидање мере забране напуштања стана.

"Ово саопштење Вишег суда у Београду, као и чињеница да су Апелациони суд у Београду и Ванрасправно кривично веће Вишег суда у Београду тек након скоро две недеље од изјављене жалбе против одлуке о притвору одлучивали истога дана, само говори у прилог сумњама да правосудним органима диригује извршна власт", наводи Гајић

"Ја сам и у разговору за најновији број НИН-а , новинару Вуку Цвијићу, указао на чињеницу, да Виши судом у Београду и даље управља судија Александар Степановић као његов председник и поред тога што је у међувремену аванзовао преко Апелационог до Врховног Касационог суда у Београду искључиво захваљујући опште познатој чињеници да је друг са факултета председника Републике што му је омогућило унапређења иако није судио ни у једном предмету у било којем од ових судова, да би данас био главни кандидат за председника Врховног касационог суда Србије", додаје Гајић.

 Додао је и да нема ни трунку сумње да су правосудни органи у случају Александра Обрадовића под командом извршне власти.

Подсетимо, Обрадовић је 18. септембра 2019. године ухапшен на свом радном месту у фабрици наменске индустрије у Ваљеву под сумњом да је починио кривично дело одавање пословне тајне, јер је новинарима доставио документацију из које се види да је фирма ГИМ коју је заступао Бранко Стефановић - отац министра унутрашњих послова Србије, по повлашћеним ценама куповала оружје из Крушика.

Јавност три недеље није била обавештена да је Обрадовић ухапшен, све док недељник НИН 10. октобра 2019. године није објавио прву незваничну информацију након које је БИРН објавио детаље о случају.

Одлуком Вишег суда у Београду узбуњивач је 14. октобра, после три седмице проведене у затвору, пребачен у кућни притвор.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер