четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска званично одобрила истражне радове за “Јужни ток”
Хроника

Турска званично одобрила истражне радове за “Јужни ток”

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. октобар 2009.

МОСКВА – Турска је и званично одобрила Русији да почне геолошко-истражне радове у њеној економској зони у Црном мору, у оквиру реализације пројекта гасовода „Јужни ток”, изјавио је турски председник Абдулах Гул.

У телефонском разговору са руским председником Дмитријем Медведовим, Гул је рекао да је турска влада усвојила све потребне одлуке о издавању дозвола за геолошко-истражне радове, у оквиру изградње гасовода у економској зони која је искључиво турска, саопштила је информативна служба Кремља.

Изразивши захвалност, Медведев је рекао да ће ова одлука допринети даљем јачању стратешких руско-турских односа, пренеле су руске агенције.

Претпоставља се да ће, након турског пристанка на сарадњу, траса „Јужног тока” успешно заобићи Украјину, тако да испоруке гаса за Европу неће више зависити од те земље.

Прелиминарни пристанак на изградњу „Јужног тока” у својим територијалним водама Турска је дала 6. августа, када су споразум о томе потписали премијери две земље Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган.

У замену за овај уступак, руска страна је подржала пројекат изградње нафтовода „Самсун-Чејхан” који ће транспортовати нафту између турске луке Самсун на обали Црног мора и Чејхан у Средоземљу.

Гасовод „Јужни ток” ће повезати Русију са Бугарском, Србијом, Мађарском, Словенијом и Аустријом, као и са Грчком и Италијом.

Овај пројекат заједнички су 2007. године разрадили руски „Гаспром” и италијанска енергетска корпорација ЕНИ.

Највећи конкурент „Јужном току” је „Набуко” у којем Турска такође учествује и тај гасовод би требало да повеже централну Азију са земљама централне Европе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер