Početna strana > Hronika > Turska: Prema poslednjim informacijama na referendumu 51.32 odsto glasalo za proširenje predsedničkih ovlašćenja; Erdogan proglasio pobedu - opozicija osporava rezultate
Hronika

Turska: Prema poslednjim informacijama na referendumu 51.32 odsto glasalo za proširenje predsedničkih ovlašćenja; Erdogan proglasio pobedu - opozicija osporava rezultate

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 16. april 2017.

Prema poslednjim informacijama, 51.32 odsto građana Turske glasalo je za ustavne promene kojima se povećava moć predsednika Redežpa Tajipa Erdogana, koji je već proglasio pobedu.

On je izjavio da je rezultat refernduma "jasan" i pozvao je premijera i lidera nacionalističke partije da im čestita na ishodu, javio je Rojters, pozivajući se na neimenovane izvore bliske predsedniku.

Istovremeno, AP javlja da Erdoganove pristalice uz vatromet slave u Istanbulu rezultate referenduma dok prebrojavanje ulazi u završnicu.

Turska agencija "Anadolija" navodi da je do sada pregledano više od devedeset osam odsto glasačkih listića iz celog sveta, dok je u Turskoj do sada pregledano više od 99 procenata, pa je "da" odabralo 51.22 odsto birača, a "ne" ustavnim promenama 48.78.

Birališta su zatvorena za glasanje o ovom istorijskom referendumu u Turskoj koji može da promeni postojeći parlamentarni u predsednički sistem koji bi, samim tim, drastično proširio opseg Erdoganovih mogućnosti i zahvaljujući čemu bi on ostao na vlasti do 2029. godine.

- Turska agencija "Anadolija" javlja, pozivajući se na izvore bliske turskom predsedniku Erdoganu, da su počele da mu stižu čestitke na pobedi od svetskih lidera.

- Glavna opoziciona stranka, Republikanska narodna partija (ĆP) zahteva ponovno brojanje do 60 odsto glasova u referendumu koji bi mogao da proširi ovlašćenja predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, saopštio je zamenik predsedavajućeg stranke Erdal Aksunger. Više o tome možete da pročitate u odvojenoj vesti.

- Prema podacima turskog TV kanala "Haberturk", čak 86% građana Turske izašlo je na glasanje.

- "Ne" ustavnim reformama, prema prvim podacima, najviše osoba je odabralo u najvećim turskim gradovima - Istanbulu, Ankari i Izmiru, javlja "DV", dodajući izjavu njihovog saradnika koji tvrdi da će verovatno biti potrebno više vremena za zvanične rezultate jer će razlike biti veoma male.

- Očekuje se obraćanje premijera Turske Binalija Jildirima u 21. čas po lokalnom vremenu, prenosi "Anadolija".

- Ipak, ranije danas "Dojče vele" je preneo i da je nakon skoro četvrtine prebrojanih glasova na turskom referendumu, bilo jasno da oko 63 odsto građana podržava promenu Ustava.

- Tokom glasanja zabeleženi su i incidenti, izuezev potvrđenih i još nepotvrđenih optužbi, dogodila se i nesreća u kojoj su stradale najmanje dve osobe u obračunu u Dijabakiru.

- Ujedno, zamenik najveće opozicione Republikanske narodne partije (ĆP) u Turskoj Bulent Tečan izjavio je da je odluka koju je Viši izborni odbor (JSK) doneo u poslednjem minutu da se listići bez pečata prihvate kao validni izazvaće ozbiljne probleme oko legitimiteta današnjeg referenduma.

- Doneta je odluka, na osnovu velikog broja pritužbi da zvaničnici JSK na biralištima nisu stigli da udare pečat na listiće, da se listići bez pečata prihvate kao validni.

Da bi se ustavne izmene usvojile, neophodno je da za njih glasa 50 plus jedan odsto građana sa pravom glasa, prenosi AFP i dodaje da su još moguće izmene rezultata.

Ipak, ukoliko narod izglasa promenu u predsednički sistem, ona bi se dogodila nakon generalnih izbora u novembru 2019. godine, ali svakako došlo bi do centralizacije glavnih ljudi ispod predsednika, što bi Erdoganu dalo moć postavljanja ministara, pa i ukidanja funkcije premijera, javlja "Dojče vele".

Iako su početne prognoze predviđale dvotrećinsku pobedu na referendumu za proširenje ovlašćenja Erdogana prema preliminarnim rezultatima za sada tek nešto više od pola glasalo "za"

Vrhovna izborna komisija Turske saopštila je preliminarne rezultate današnjeg referenduma, prema kojima je 51,5 odsto birača podržalo predloženu reformu turskog Ustava, javlja agencija Anadolija.

U saopštenju Izborne komisije se navodi da je dosad prebrojano 96,41 odsto pristiglih biračkih listića. Prema preliminarnim rezultatima, podršku reformi Ustava dalo je 51,5 odsto birača, odnosno 22.294.006 birača, dok je protiv bilo 48,5 odsto njih, odnosno 22.879.191 birač.

Na današnjem referendumu u Turskoj zabeležena je izlaznost od 87 odsto od ukupnog broja birača.

Ako ustavne promene budu odobrene na referendumu, mesto premijera biće ukinuto u korist predsednika države, koji bi imao šira ovlašćenja. Predložene izmene Ustava predviđaju izvršna ovlašćenja predsednika, ali i da šefu države bude dozvoljeno da zadrži veze s političkom partijom, piše agencija Anadolija.

Izmenom Ustava, predsednik Turske bi imao ovlašćenja da smenjuje ministre, da proglasi vanredno stanje, izdaje uredbe, imenuje ljude na ključne pozicije, uz neograničen broj potpredsednika.

Predsednik može biti izabran za dva uzastopna petogodišnja mandata, međutim, pojedini analitičati navode da bi prevremeni izbori održani tokom drugog mandata "resetovali merenje vremena" i omogućili predsedniku da se kandiduje na još jedan mandat, što bi značilo da bi Erdogan mogao da vlada sve do 2029, piše agencija AP.

Reforma takođe predviđa da broj poslanika bude povećan sa 550 na 600, da minimalna starost poslanika bude smanjena na sa 25 na 18 godina, i da se poslanički i predsednički izbori održavaju istovremeno, svakih pet godina, pa bi naredni izbori bili novembra 2019.

Glasanje je u 32 istočne pokrajine trajalo od 7.00 do 16.00 sati po lokalnom vremenu, a u ostalim delovima Turske od 8.00 do 17.00.

Turski parlament je januara odobrio ustavnu reformu sa 339 glasova za, dok su 142 poslanika bila protiv. Reforma je prošla s devet glasova više nego što je bilo neophodno da bi mogla na referendum. Oko tri miliona turskih iseljenika glasalo je od od 27. marta do 9. aprila u 57 zemalja sveta.

(Anadolija)