субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска: Протеран амбасадор Израела
Хроника

Турска: Протеран амбасадор Израела

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. септембар 2011.

Анкара -- Турска је пред објављивање извешатаја УН о нападу на хуманитарну флотилу за Газу, протерала амбасадора Израела и обуставила војну сарадњу са том државом.

Анкара је, како су пренели турски медији, дала датум објављивања извештаја УН као крајњи рок Израелу да се извини за тај напад.

"Уколико до тада не буде извињења, покренућемо план Б", рекао је Давутоглу, не износећи детаље о каквим евентуалним мерама против Јерусалима се ради.

Јерусалим је навео да се неће извинити Турској, јер се то не тражи у извештају, већ се уместо тога сугерише да Израел треба да изрази жаљење и плати одштету породицама жртава.

Поменути израелски званичник рекао је, такође, да се његова земља нада да се две државе сада могу "вратити сарадњи која је била камен темељац регионалне стабилности".

Турска је одбацила извештај Уједињених нација, док је Израел поздравио извештај и изразио наду да ће односи две земље бити поправљени.

"Извештај је за нас ништаван", изјавио је председник Турске Абдулах Гул, додајући да ће Анкара, можда, предузети даље акције против Израела, пошто је протерала израелског амбасадора и суспендовала војне споразуме с некадашњим савезником.

"Предузете мере су акције првог нивоа. Турска ће, можда, размотрити неке друге мере у будућности у складу са развојем ситуације и акцијма Израела", рекао је Гул.

Турски председник је истакао да се његова држава залаже за мир и стабилност у региону и да у том циљу постоје кораци које Израел треба да предузме, пренеле су светске агенције.

"Надамо се да ће Израелу његови савезници помоћи да препозна те кораке уколико сам то не учини", додао је Гул.

Изралески званичник је изјавио да се Израел нада побољшању односа с Турском и да жали због изгубљених живота, али да се неће извинити, нити понудити директну компензацију за породице девет Турака који су погинули у нападу.

"Саопштићемо да прихватамо извештај после његовог званичног објављивања са одређеним резервама", рекао је неименовани званичник израелске владе, додајући да Израел препознаје важност историјских веза јеврејског и турског народа.

Односи Турске и Израела, некада блиски, знатно су нарушени после напада на хуманитарну флотилу која је превозила помоћ за појас Газе, који је под израелском блокадом од 2007. Тада је убијено девет пропалестинских хуманитараца турске националности.

Израелска истрага о инциденту са хуманитарном флотилом показала је да влада није учинила ништа лоше, и да је оружана одбрана израелске поморске блокаде Газе била оправдана по међународном праву.

Турски комитет, који је такође спровео истрагу, одбацио је, међутим, израелске тврдње о самоодбрани и истакао да су израелски војници употребили "претерану" силу против ненаоружаних цивила.

Извештај УН, према Њујорк тајмсу, прихвата позицију Израела да је поморска блокада била "легитимна безбедносна мера" јер се та земља "суочава са реалном претњом по своју безбедност од екстремистичких група из Газе".

Додаје се да су припадници флотиле "реаговали безобзирно у покушају да пробију поморску блокаду".

Према извештају, већина путника је била мирољубива, али се једна мала група спремила за организовани отпор.

Ти путници, како се додаје, били су "наоружани челичним шипкама, тољагама, ланцима и праћкама, а постоје и назнаке да су такодје имали и ножеве".

Пошто су се израелски војници из хеликоптера спустили на палубу једног брода, наводи извештај, "три војника су ухваћена, малтретирана и њихови животи су били угрожени од поменутих путника, а неколико их је било рањено".

У извештају се, ипак, признаје да је израелска употреба силе била "претерана и неразумна".

"Израел није панелу УН (који је спровео извештај) обезбедио ниједно задовољавајуће објашњење за девет смрти", према делу извештаја који је цитирао Њујорк тајмс.

УН су навеле да су "форензички извештаји показали да је већина убијених устрељена више пута, укључујући и оне који су усмрћени с леђа и из близине".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер