Хроника

Турска офанзива у Сирији: Жестоке борбе са курдским снагама на северу, десетине хиљада напустило домове, има и цивилних жртава

Штампа
четвртак, 10. октобар 2019.

Турска војска у нападу на Сирију Турска војска други дан заредом води жестоке борбе са курдским снагама на северу Сирије, што је натерало десетине хиљада људи да напусти домове. Турска војска тврди да је заузела више кључних тачака и убила десетине курдских бораца. Курдски извори наводе да је било неколико цивилних жртава током ових напада.

Турска војска други дан заредом води жестоке борбе са курдским снагама на северу Сирије, што је натерало десетине хиљада људи да напусти домове.

Турска војска тврди да је заузела више кључних тачака и убила десетине курдских бораца.

Курдски извори наводе да је било неколико цивилних жртава током ових борби.

Турска влада тврди да жели да створи безбедну зону очишћену од припадника курдске милиције у северном делу Сирије.

Офанзива турске војске почела је у среду, а претходно је амерички председник Доналд Трамп повукао трупе из те области који контролишу Сиријске демократске снаге (СДФ). Управо је СДФ био главни савезник Американаца у борби против Исламске државе. Са друге стране, Турска на курдску милицију гледа као на терористичку организацију.

У Америци су чак и неке Трампове колеге републиканци видели овај његов потез као давање зеленог светла Турској да крене у напад, иако је то демантовао Мајк Помпео, државни секретар.

Трамп је у уторак на Твитеру написао да покушава да оконча бескрајне ратове. Али се није ту зауставио.

„Кажем да треба Турску ударити финансијски и санкцијама ако не поштују правила. Пажљиво пратим шта се дешава“, написао је Трамп и додао да ће гледати обе стране.

Турска напад на Сирију изазвао је осуде широм света. Расправу у Савету безбедности Уједињених Нација тим поводом је тражило пет чланица Европске уније – Велика Британија, Француска, Немачка, Белгија и Пољска.

Једна од питања које изазива највећу забринутост је и шта ће се дестити са хиљадама осумњичених бораца Исламске државе у затворима под курдском контролом. Значајан део осумњичених су страни држављани.

Тајип Реџеп Ердоган, председник Турске енергично је бранио одлуку о офанзиви на Сирију. А европским земљама које ту операцију буду назвале окупацијом запретио је да ће отворити границу Турске према ЕУ и пустити избеглице.

Шта се дешава на терену?

Турска војска ушла је област између градова Рас ал Аин и Тал Абијад близу сиријске границе. Турци су заузели већи број села источно од Тал Абијада.

Побуњеничка Слободна сиријска армија, која има подршку Турске, такође учествује у борбама. Портпарол ове организације рекао је да су Рас ал Аин и Тал Абијад опкољени.

Курдски СДФ саопштио је да турски авиони и артиљерија жестоко бомбардују Рас ал Аин и да има цивилних жртава.

Председник Ердоган тврди да је у прва два дана борбе 109 милитаната убијено, повређено или заробљено. СДФ тврди да је број преувеличан.

Сиријска опсерваторија људска права са седиштем у Велеикој Британији наводи да је најмање 16 бораца СФД убијено, а рањено их је још неколико десетина.

На Твитер профилу СДФ објављена је порука у којој се наводи да су турске снаге заустављене источно од реке Џалаб. Наводно су уништена три војна возила и убијена 22 непријатељска војника.

Курдски Црвени полумесец саопштио је да је до сада погуинуло најмање седам цивила, од којих двоје деце. Још 19 особа налази се у критичном стању, од тога је четворо деце.

Организација Међународни комитет спаса наводи да је 64.000 људи морало да напусти домове откако је почео напад турске војске, а та бројка могла би да порасте на више од 300.000 ако се офанзива настави овим темпом.

Курдски званичници оптужили су Турску за намерно гранатирање затвора у месту Камишли како би омогућили борцима Исламске државе да побегну.

ББЦ репортерка Орла Гуерин навела је да је курдска артиљерија у знак одмазде пуцала на курдски град Акчакале. Две особе су погинуле, укључући и сиријску бебу.

Какав отпор могу да пруже курдске снаге?

СДФ тренутно под оружјем има око 40.000 бораца, а још десетине хиљада су у сличним курдским организацијама, тврде локални извори.

Амерички извори описују их као храбре борце који имају основну пешадијску обуку.

Али недостаје им тешко наоружање које се користи у против тенковским и противавионским борбама.

У операцијама против снага Исламске државе курдски борци углавном су се ослањали на ваздушну подршку Американаца и савезника, али у отвореној борби на северу Сирије, врло са рањиви.

Турска гледа на СДФ као на продужену руку Радничке партије Курдистана која је забрањена у Турској, а бори се већ деценијама против власти у Анкари.

Како ће борбе утицати на ситуацију са Исламском државом?

СДФ тврди да се у седам затвора под њиховом контролом налази 12.000 осумњичених бораца Исламска државе. Од тога, њих бар 4.000 су страни држављани. Тачне локације тих затвора нису откривене, али неки се налазе близу сиријско-турске границе.

У области коју турска војска жели да претвори у безбедну зону, налазе се и два кампа – Роџ и Аин Иса – у којима су породице осумњичених бораца Исламске државе. Није познато да ли су курдске снаге остале да чувају те кампове и након почетка турске офанзиве.

Америчка војска саопштила је да је привела двојицу британских држављана који су учествовали у мучењима и убиствима групе од 30 талаца из земаља западне Европе и Америке.

Ел Шафе Елшеик и Александа Коти били су део британске ћелије групе која је носила надимак Битлси. Један виши курдски званичник казао је за ББЦ да ће одређени страни борци Исламске државе бити пребачени у друге затворе у североисточној Сирији.

(Би-Би-Си)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]