петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска: Завршена инаугурација Реџепа Тајипа Ердогана; од данас на снагу ступа нови политички систем који председнику даје пуну извршну власт; У току свечана вечера
Хроника

Турска: Завршена инаугурација Реџепа Тајипа Ердогана; од данас на снагу ступа нови политички систем који председнику даје пуну извршну власт; У току свечана вечера

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јул 2018.

Председник Србије Александар Вучић допутовао је данас по подне у Анкару, где присуствује инаугурацији председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана. Церемонији инаугурације председника Турске присуствовало је око 40 шефова страних држава и влада.

Ердоган је за њих приредио свечану вечеру. Председник Турске је претходно положио заклетву, две недеље пошто је поново изабран на тај положај.

 Реџеп Тајип Ердоган полoжио је заклетву као председник Турске, након што је пре две недеље поново изабран на тај положај.

"Као председник заклињем се својом чашћу и интегритетом пред великом турском нацијом и историјом, да ћу радити свом својом снагом да заштитим и величам славу и част Републике Турске и непристрасно испуњавам дужности које сам преузео", рекао је Ердоган на церемонији у парламенту у Анкари, која је уживо емитована на турској телевизији, пренео је Ројтерс.

У говору који је започео молитвом, Ердоган је нагласио да је изабран за председника "овог пута са свим снагама извршне власти".

"Сада усвајамо модел који је далеко више од нашег дугогодишњег стремљења за демократијом и нашим 95-годишњим искуством у републици ", рекао је Ердоган, обец́авајуц́и да ц́е "оставити иза себе систем који је у великој мери водио земљу у политички, друштвени и економски хаос".

На инаугурацији није било весеља због смрти 24 особе, које су страдале у железничкој несрећи на северозападу земље када је неколико вагона путничког воза искочило из шина.

Церемонији инаугурације председника Турске присуствује око 40 шефова страних држава и влада. После полагања заклетве у парламенту, Ердоган ће госте примити у председничкој палати, где ће дати прве изјаве за јавност, и где ће такође објавити састав свог кабинета.

После полагања заклетве у парламенту, Ердоган ће госте примити у председничкој палати, где ће дати прве изјаве за јавност и објавити састав свог кабинета.

Вучић допутовао у Анкару

Председник Србије Александар Вучић, који борави у Анкари поводом инаугурације председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана, имао је у главном граду Турске низ билатералних сусрета.

Вучић сесастао са председником Бугарске Руменом Радевим, премијером Мађарске Виктором Орбаном, премијером Казахстана Бакитџаном Сагинтајевим и чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем.

Ердоган добија пуну извршну власт

Ердогановим ступањем на дужност на снагу ступа и нови политички систем у Турској, усвојен након референдума о уставним амандманима, којим се председнику даје пуна извршна власт у земљи.

Турска је чланица НАТО-а, као и кандидат за ЕУ, додуше вишедеценијски...

Све су то разлози што многи, пре свега на Западу, уз замерке на широка овлашћења која Ердоган сада има, и на то што су избори одржани у условима ванредног стања, уведеног после неуспелог покушаја државног удара, настоје да у тим критикама не оду предалеко.

Реџеп Тајип Ердоган ће у понедељак положити заклетву као председник Турске , након што је пре две седмице поново изабран на тај положај.

Церемонији инаугурације председника Турске присуствоваће око 40 шефова страних држава и влада.

После полагања заклетве у Парламенту, Ердоган ће госте примити у председничкој палати, где ће дати прве изјаве за јавност и где ће, такође, објавити састав свог кабинета.

Ердогановим ступањем на дужност, на петогодишњи мандат, на снагу ступа и нови политички систем у Турској, усвојен након референдума о уставним амандманима, којим се председнику даје пуна извршна власт у земљи.

Јак утуцај на западни Балкан

Ердоганова Турска знатно утиче на односе у регији, ублажавајући напетости између пристоница западног Балкана и подстичући њихово инфраструктурно повезивање.

„Специфична тежина“ Турске може се сагледати кроз податак да има око 80 милиона становника, површину скоро као Француска и Велика Британија заједно и изузетан геополиотички положај.

Турска је чланица НАТО-а, као и кандидат за Европску унију, али тај процес траје готово две деценије.

Све су то разлози што многи, пре свега на Западу, уз замерке на широка овлаштења која Ердоган сада има, и на то што су избори одржани у условима ванредног стања, уведеног после неуспелог покушаја државног удара 2016. године, настоје у тим критикама не отићи предалеко.

Укида се ванредно стање

Ердоган се прошле седмице усагласио са коалицијским партнером Девлетом Бахцелијем да се више не продужава ванредно стање у земљи, након што истекне тромесечни продужетак у јулу.

Ванредно стање уведено је након покушаја државног удара у јулу 2016. године и након тога било је продужавано свака три месеца.

Ердоган је у предизборној кампањи најавио да ће укинути ванредно стање у случају изборне победе на председничким изборима.

(Агенције)

Видети још:

Анадолија: Вучић, Тачи и Рама и Бакир Изетбеговић учесници на инаугурацији Ердогана

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер