петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска: Кипарски планови за вађење нафте "провокација"
Хроника

Турска: Кипарски планови за вађење нафте "провокација"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. септембар 2011.

Турска је данас саопштила да сматра планове Кипра да почне са истраживањем налазишта нафте у Медитерану "провокацијом" и да ће размислити о истраживањима на мору заједно са северним Кипром уколико Република Кипар настави са својим плановима.

Турска, која једина признаје међународно непризнати северни Кипар односно "Турску Републику Северни Кипар", сматра да било какве резерве нафте око острва припадају не само кипарским Грцима већ и кипарским Турцима на отцепљенм северу.

Влада међународно признате Републике Кипар је саопштила да ће наставити са истраживањима и да ће блокирати улазак Турске у ЕУ док год се Анкара буде противила тој одлуци.

"Ми нећемо прихватити никакву политику свршеног чина. Међународна заједница то мора да схвати", саопштио је турски министар спољних послова Ахмет Давутоглу.

"Уколико се ова политика свршеног чина настави и ми можемо предузети неке кораке, северни Кипар може да врши иста истраживања са Турском", рекао је Давутоглу на конференцији за новинаре, преноси Ројтерс.

Он је додао да је делегација турског министарства енергетике отпутовала како би размотрила ово питање са представницима северног Кипра. Давутоглу је оценио да су једнострани планови о експлоатацији "провокација" нарочито уочи октобарског рока за мировно решење који су поставиле УН.

Министарка спољних послова Републике Кипар Ерато Козаку-Маркулис изјавила је данас да међународна заједница подржава планове те земље да вади нафту и гас код својих обала, упркос противљењу Турске.

УН су у петак апеловале на све стране да мирно реше овај спор саопштивши да ће било каква налазишта гаса донети добробит обема заједницама уколико оне реше своје међусобне сукобе.

Кипар је од инвазије Турске 1974. године подељен на међународно признати грчки јужни део и на отцепљени турски северни део.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер