Хроника

Тунис: Више од 300 људи ухапшено након насилних протеста због мера штедње, повећања цена и пореза

Штампа
петак, 12. јануар 2018.

Више од 300 људи је ухапшено након насилних протеста који су потресали Тунис три ноћи заредом упркос претњама власти жестоким мерама безбедности, о чему сведочи и распоређивање припадника војске на улицама више градова.

Војска је послата у Талу у близини алжирске границе, пошто су демонстранти запалили зграду припадника националне безбедности и присилили полицију да се повуче из града, преносе агенције, позивајући се на очевице.

Протести против Владе потресају од понедељка више градова у Тунису, укључујући и туристичко место Сус. Грађани су изашли на улице да би исказали незадовољство због мера које је увела Влада, односно због повећања цена и пореза, због чега ће поскупети основне животне намирнице. Влада је саопштила да су те мере неопходне да би се смањио све већи дефицит и да би се задовољили међународни зајмодавци. Гледано на дуже стазе, грађане је на улице извела висока стопа сиромаштва и незапослености међу младима, нарочито међу онима с факултетском дипломом.

Иако се сматра једином успешном причом када је реч о успостављању демократије у државама које су биле погођене Арапским пролећем, Тунис је од смене ауторитарног лидера Зина ал Абидина Бен Алија имао девет влада, од којих ниједна није успела да реши све веће економске проблеме. "Прошле ноћи је ухапшено око 330 људи, који су умешани у саботаже и пљачке", рекао је јуче портпарол Министарства унутрашњих послова Келифа Чибани. Од почетка протеста је укупно ухапшено око 600 људи.

Припадници војске су распоређени у неколико градова, укључујући Сус, Кебели и Бизерту, да би штитили зграде Владе које су постале мета демонстраната. Протести су у Тунису у јануару постали правило; тако се обележава годишњица побуне 2011, која је почела након смрти Мохамеда Буазизија, уличног продавца који се запалио протестујући против незапослености и полицијског насиља.

Овогодишњи протести су знатно мањих размера у односу на таласе демонстрација из 2011. У протестима је учествовало више стотина људи у сваком од градова у којима су они одржани. Премијер Туниса Јусеф Чахед оптужио је јуче опозицију за подстицање на грађанску непослушност позивањем на још протеста. Чахед, који предводи коалицију секуларних и исламистичких партија, рекао је да ће 2018. бити тешка година за Тунис, али је нагласио да ће се економска ситуација поправити брзо пошто нове мере ступе на снагу. Међународни повериоци су прошле године проширили зајам од 2,8 милијарди долара на Тунис, али су захтевали шири програм мера штедње и смањење финансирања јавног сектора.

Европа је забринута за стабилност у Тунису, делимично због тога што су због високе стопе незапослености многи Тунишани приморани да крену у потрагу за бољим животом у иностранству. Осим тога, значајан број Тунишана се придружио редовима Исламске државе.

Међу стотинама ухапшених у уторак била су и двојица радикалних исламиста који су помогли да се изврши упад у полицијску станицу у граду Нефза, рекао је портпарол тунишанског министарства унутрашњих послова. Маса је у главном граду упала у супермаркет Карфур. Демонстранти су у уторак бацали Молотовљеве коктеле на јеврејску школу на туристичком острву Дјерба, на којем живи стара јеврејска заједница.

Тунис је 2015. претрпео два терористичка напада, који су угрозили стране инвестиције и туризам, који чине осам одсто економске активности Туниса.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]