петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Три године после проглашења независности Косова званични Београд прилично уздржан
Хроника

Три године после проглашења независности Косова званични Београд прилично уздржан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. фебруар 2011.

Пре три године Косово је прогласило независност, а у Београду је то био повод за протесте који су се завршили рушењем Београда и паљењем амбасада земаља које су прве признале Косово. Данас - атмосфера у Београду је потпуно другачија.

Богдановић: Три године после проглашења независности, Срби на Косову и даље без наде

Док се у Приштини и остатку Косова славила трећа годишњица проглашења независности, званични Београд је данас прилично уздржан. Министар за Косово и Метохију каже да су и после три године Срби на Косову без наде да ће њихова свакодневна обесправљеност бити окончана. Србима су ускраћена основна људска права, слобода кретања, безбедност, право на имовину и рад, док је провратак расељених веома спор, изјавио је данас Горан Богдановић:

"Мислим да је време да се постигне компромис који ће задовољити оба народа. Зато и овом приликом позивам комшије Албанце да пружимо једни другима руку и седнемо за сто што пре и кроз дијалог решимо нагомилане проблеме. Што пре до разговора дође биће боље и за Албанце и за Србе".

А министар за рад Расим Љајић данас је изјавио да Србија не жели на било који начин да политизује случај трговине људским органима, нити јој је интерес да ова тема буде препрека што хитнијем почетку дијалога Београда и Приштине. Србија само тражи да цео поступак буде пренет на терен правде и права, рекао је Љајић и додао да су и УН и представници свих међународних организација које су биле на Косову знале за случај трговине људским органима:

"Али је политика међународне заједнице у том тренутку, па чак и после тога добар низ година, била стабилност пре правде. И да су по цену очувања политичке стабилности жмурили и на једно и на оба ока и држали су ту тему буквално забрањеном темом, док није објављен извештај Дика Мартија".

Председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић изјавио је данас, после састанка са директорком ИЦМП Кетрин Бомбергер, да очекује активну улогу и значајно место Међународне комисија за нестала лица у истрагама које ће се водити о трговини људским органима:

"Да ли су то привремене институције косовских Албанаца, да ли је то Еулекс, УНМИК, или било ко учествује у процесу – они морају у овом процесу сарађивати и са нама, али и са Међународном комисијом за нестала лица и са Међународним комитетом Црвеног крста који управљају овим процесом".

Директорка Међународне комисије за нестала лица Кетрин Бомбергер истакла је да је процес идентификације тела несталих лица на Косову дошао до застоја. Осим проблема са подударањем остатака тела и узорка крви, Бомбергер је навела да је од 2005. године драматично опао број масовних гробница које су пронађене на подручју Косова, а самим тим и број есхумираних особа.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер