четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Трећа војвођанска конвенција затражила „нови историјски договор са Србијом“
Хроника

Трећа војвођанска конвенција затражила „нови историјски договор са Србијом“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. децембар 2008.

Трећа војвођанска конвенција затражила „нови историјски договор са Србијом“ и „уређивање односа између два ентитета“ као да су Нови Сад и Београд у две различите државе које тек треба да одлуче хоће ли направити федералну или конфедералну заједницу

БЕОГРАД - „Статус Косова“ је на најгори могући начин већ годинама претворен у „статус Србије“. Последњих месеци, са довођењем процеса до белог усијања, и статус Војводине све више прераста у „статус Србије“ са најдалекосежнијим последицама. Не само зато што и „војвођанско питање“ све више ремети односе унутар владе и владајуће коалиције, нити зато што је пре неки дан завршена Трећа војвођанска конвенција затражила „нови историјски договор са Србијом“ и уређивање“ односа између два ентитета“ као да су Нови Сад и Београд у две различите државе које тек треба да одлуче хоће ли направити федералну или конфедералну заједницу. Међутим, статус Војводине није једини „реметилачки фактор“ унутар владајуће коалиције, при чему су у главним улогама ДС, ЛСВ и мађарске странке и посланици. Јер, већ се догодило да су се посланици ДС-а и СРС-а нашли на истој страни, гласајући против предлога ЛСВ-а у покрајинском парламенту.

Процена НИС

Наиме, ЛСВ је тражила да се на дневни ред седнице уврсти предлог о потреби обештећења Војводине, по коме би „Србија требало да обештети Војводину са 840 милиона евра због продаје НИС-а у бесцење“. Како је образложио шеф посланичке групе ЛСВ Бранислав Богарошки, постоји простор за обештећење Војводине, јер је влада одлучила да прода НИС за 400 милиона евра, а његова реална тржишна цена, односно војвођанског „Нафтагаса“ је 2,2 милијарде евра. Према његовим речима, споран је договор између републичког и покрајинског премијера о висини средстава коју ће Војводина добити продајом НИС-а. - То што су се њих двојица договорили да ће Војводина добити 90 одсто од 400 милиона евра продајом НИС-а не мења чињеницу да је његова вредност 2,2 милијарде евра, колико је проценио независни ревизор. Дакле, могли су се Цветковић и Пајтић договорити да проценат буде и 110 одсто, али од тога никакве користи за Војводину - рекао је Богарошки. Међутим, чињеница да је овај предлог подржало тек пет посланика ЛСВ-а, док је 94 било против, није много обесхрабрила лигаше, јер су најавили да ће бити истрајни као и у случају концесије за аутопут Хоргош-Пожега. Договором Цветковића и Пајтића нису били задовољни ни радикали. СРС је оценила скандалозном одлуку да се 90 одсто новца од НИС-а, који је државно предузеће, додели покрајинском буџету и упозорили да тако озбиљна државна питања не могу да се решавају унутарпартијским договорима у које јавност нема увида. Такође су поставили питање влади на основу ког закона ће тај новац бити уплаћен у покрајински буџет.

Раздор у ДС

 „Отровне стрелице“ из правца покрајине ка демократама стигле су и изјавом лидера СВМ-а Иштвана Пастора, у којој тврди да судбина Статута Војводине зависи од односа унутар ДС-а. - Судбина Статута зависиће од тога која ће струја превагнути унутар те странке, односно да ли ће превагнути провојвођанска, која искрено жели да децентрализује Србију, или ће превагнути оне друге снаге које су централистичке - објаснио је Пастор. Како је рекао, те централистичке снаге унутар ДС-а у суштини се не разликују од политичких снага које су доминирале деведесетих година прошлог века.

(Глас јавности)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер