четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Трећа војвођанска конвенција: За битно другачије устројство Србије
Хроника

Трећа војвођанска конвенција: За битно другачије устројство Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. децембар 2008.

Учесници 3. војвођанске конвенције усвоји су данас у Новом Саду резолуцију у којој се тражи израда новог Устава Србије и редефинисање уставног положаја Војводине. У документу се наводи да Војводина жели битно другачије устројство Србије, као демократске, грађанске, секуларне и децентрализоване државе, у којој би Војводина имала "изворни политички субјективитет и регионални идентитет".

Указује се да Војводина неће централистички и унитаристички уређену државу, партитократску владавину, монопол политичких партија, реинкарнацију клерикализма и ројализма, доминацију извршне над законодавном и судском влашћу, "просјачење" покрајинске администрације...

Скуп у Спортско-пословном центру "Војводина" отворио је председник Иницијативног одбора конвенције и бивши високи комунистички покрајински функционер Живан Берисављевић, истичући да се ради о наставку борбе за "истинску аутономију Војводине" дугу готово две деценије.

"Почели смо у Суботици почетком 2004, када смо усвојили 'Суботичку иницијативу', а наставили у Новом Саду јула 2006. године доношењем 'Војвођанске уставне иницијативе'. Сада је ситуација нешто другачија, пошто је у међувремену донет за нас неприхватљиви Устав Србије", рекао је Берисављевић.

Он је казао да у Војводини нико и никада није тражио отцепљење од Србије, али да је потребно да два конститутивна елемента некадашње Југославије постигну "нови историјски договор" о стварању заједничке државе.

"У такву редефинисану Србију, као сложену државу, вероватно би могло, једном, да се врати и Косово. Реч је, дакле, о унутрашњем питању, с тим да бисмо помоћ међународне заједнице затражили једино уколико отпори централистичких снага буду превелики", закључио је Берисављевић.

Сличну оцену изнео је и Слободан Будаков, главни идејни творац резолуције, који је такође указао на потребу "новог историјског договора равноправних ентитета".

Он је подсетио да је Војводина 1918. године добровољно пришла Србији и да има право да каже у каквој држави жели да остане. А ту жељу, према његовим речима, многуће је дефинисати само новим Уставом Србије. Учесници 3. војвођанске конвенције су били лидери 10 странака аутономашке оријентације и представници седам невладиних организација, а у својству госта појавио се и председник Савеза војвођанских Мађара Иштван Пастор.

Долазак је био најавио један од челника ЛДП-а у Војводини Ђорђе Ђукић, али се није појавио.

Нико није дошао ни из Лиге социјалдемократа Војводине, која је на конгресу прошле недеље такође затражила доношење новог Устава Србије.

Поздравно писмо учесницима конвенције упутио је председник Скупштине Војводине Шандор Егереши наводећи, поред осталог, да је "аутономија Војводине мера слободе свих грађана Србије".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер