четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Транспарентност Србија: Спорни и закаснели конкурси за директоре јавних предузећа
Хроника

Транспарентност Србија: Спорни и закаснели конкурси за директоре јавних предузећа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. март 2017.

Транспарентност Србија упозорава да поред „пробијања“ рокова за спровођење конкурса за директоре јавних предузећа, постоје неразјашњена и потенцијално спорна питања у вези са поништавањем конкурса који су расписани раније.

После три године катастрофалног учинка Закона о јавним предузећима (ЗЈП) из 2012, у погледу деполитизације и професионализације управљања, Влада се почетком прошле године одлучила да закон промени уместо да га у целости примени. Међутим, ни дуги рокови из новог закона се не поштују – не само да за 12 месеци нису изабрани директори у већини републичких јавних предузећа, већ до истека рока да се конкурси окончају, 3. марта 2017, они у неким предузећима нису ни расписани!

Тек крајем фебруара и почетком марта су расписани конкурси за избор 20 директора, без икаквог објашњења о томе шта (ни)је рађено у периоду од фебруара 2016[1].  Према информацијама из медија, Влада је 20. марта усвојила одлуку о спровођењу још три конкурса - за директоре ЕПС-а, Ресавице и Србијашума. Ова најава је, међутим, поред кашњења[2]  спорна и по другим основама. Наиме, конкурси за директоре ова три предузећа већ су били расписани[3]. Према ЗЈП, конкурси се могу окончати на само два начина - тако што ће Влада именовати за директора првог са листе коју утврди Комисија (члан 41. и 42), или тако што ће Комисија утврдити да ниједан кандидат на испуњава услове (члан 45). У “Службеном гласнику” као ни на интернет презентацијама Владе, Министарства привреде и ових јавних предузећа, нисмо пронашли информацију о томе да су конкурси обустављени. Иако не постоји дужност објављивања такве одлуке, то би било значајно учинити јер је упитно да ли су били испуњени законски услови. Медији су још у мају 2016. године изнели недемантоване тврдње да ће конкурс за директора ЕПС бити поништен, као и коментар о квалификацијама пријављених кандидата за то место. Међутим, стручност кандидата није имао ко да разматра на Законом прописани начин, јер је формирање Владине Комисије за избор директора јавних предузећа почело тек у децембру 2016. године. Влада је 7. децембра именовала председника и два члана, две недеље касније скупштински одбор је именовао четвртог, док би пети члан требало да буде именован за избор директора у сваком појединачном предузећу. Именовања петог члана Комисије су извршена тек 20. овог месеца и то само за 8 од 20 расписаних конкурса. Међутим, како није комплетиран избор чланова конкурсне комисије за “ЕПС” и “Ресавицу”, остало је нејасно ко је могао да утврди да ниједан кандидат не испуњава услове, што је евентуално могао бити законски основ за поништавање конкурса из из марта 2016. године.

Наша организација је од Владе затражила податке о томе да ли је Комисија заседала, када је разматрала пријаве, као и акт о поништавању конкурса. Поред тога, сматрамо да је потребно разјаснити да ли је претходни конкурс ваљано спроведен, а ако није, ко ће због тога сносити одговорност. Извесно је да поништавање јавно објављених конкурса без саопштавања образложења може подстаћи спекулације да се чека на нови политички договор и пријаву директора који би имао политичку подршку, односно, да обесхрабрује оне добре кандидате који такву подршку немају. Транспарентост Србија ће наставити да прати најбитније аспекте спровођења Закона о јавним предузећима, а налази ће бити представљени на конференцији за штампу у мају ове године.

(Транспарентност Србија)

 


[1]  Министар привреде је потврдио  хттпс://гоо.гл/мФyВQГ да се са конкурсима касни али да је важно да "добро урадимо конкурсе, да се јаве најквалитетнији људи који ће знати на много бољи и квалитетнији начин управљати тим великим системима".  . 

[2]  После Одлуке о спровођењу конкурса следи израда и објављивање конкурса. Потом би Комисија Владе за спровођење конкурса требало да прегледа пристигле пријаве, састави списак кандидата, спроведе изборни поступак, утврди листу кандидата и достави је министарству како би оно утврдило предлог да први са листе буде именован за директора. Комисија може и да утврди да ниједан кандидат који је учествовао у изборном поступку не испуњава услове за именовање, после чега се спроводи нови јавни конкурс.

[3]  За директора Србијашума био је расписан у јануару 2015. године, по старом Закону, док су конкурси за директоре ЕПС-а и ЈППЕУ Ресавица расписани у марту 2016. године, по новом Закону и законски је обавезно било да се окончају до 3. марта

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер