среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Транспарентност Србија: Министарство културе треба да учини видљивим резултате финансирања медија
Хроника

Транспарентност Србија: Министарство културе треба да учини видљивим резултате финансирања медија

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. април 2017.

Транспарентност Србија (чланица Тransparency International) предлаже Министарству културе да измени Правилник о суфинансирању пројеката за остваривање јавног интереса у области јавног информисања и да иницира измене Закона о јавном информисању и медијима, како би се повећала транспарентност пројектног финансирања.

Недавним изменама тог правилника укинуте су две обавезе које су имале за циљ да омогуће бољи увид у то за шта су додељена средства и какви су резултати постигнути, односно шта су грађани добили као резултат спровођења медијског пројекта. У првом случају реч је о обавези органа који додељује средства да на сајту објави кратак опис пројекта који ће се финансирати. По свему судећи, иза ове измене не стоји жеља да се умањи јавност података, па се надамо да ће пропуст бити брзо отклоњен. У вези са тиме смо већ добили уверење од државног секретара у Министарству, да ће речи које су брисане бити враћене новом изменом. Образложење Министарства за брисање обавезе израде извештаја о спроводеним конкурсима и анализе квалитета подржаних пројеката - није спорно. Не може се, наиме, Правилником уводити обавеза која није прописана Законом. Зато је изменом Правилника, израда извештаја из обавезе преименована у "могућност" - прописано је да орган може да изради извештај и анализу, уз ангажовање независних стручњака за медије. Транспарентност Србија, међутим, сматра да је израда таквог извештаја неопходна да би Министарство културе, Секретаријат у Влади АПВ и локалне самоуправе утврдиле да је новац утрошен наменски. Такав извештај би био од помоћи грађанима, али и контролним органима, попут Државне ревизорске институције, када прате да ли органи власти раде законито и како се старају о повереном новцу. 

 

Имајући у виду да се у примени многих закона у Србији показало да овлашћење без обавезе, нити обавеза без запрећене казне, не значи много, Транспарентност Србија сматра да би Министарство културе и информисања, као надлежно, требало да иницира допуну Закона о јавном информисању и медијима, како би израда накнадне анализе постала обавеза органа власти који суфинансирају израду медијских садржаја. Поред тога, сматрамо да би отварање поступка за измену овог закона требало искористити и за решавање других проблема који су се показали у протекле две и по године примене, у вези са доделом средстава на конкурсима (нарочито од стране локалних самоуправа). 

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер