субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Транспарентност Србија: Грчић се лажно представља као директор ЕПС-а, мандат му истекао пре четири и по године
Хроника

Транспарентност Србија: Грчић се лажно представља као директор ЕПС-а, мандат му истекао пре четири и по године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. децембар 2021.

Милорад Грчић у овом тренутку не може да буде ни разрешен, нити може да поднесе оставку на место в.д. директора Електропривреде Србије (ЕПС), јер он то није већ четири и по године, саопштила је данас организација Транспарентност Србија и указала да је њему мандат престао још 23. марта 2017.

Транспарентност је, поводом отварања питања одговорности Грчића за стање у ЕПС, позвала Владу Србије да обезбеди макар елементарну законитост рада у јавним предузећима и да именује директоре изабране на јавним конкурсима.

Грчић је грађанин који нема ништа већа права да управља највећим српским јавним предузећем од било ког другог грађанина

„Грчић је грађанин који нема ништа већа права да управља највећим српским јавним предузећем од било ког другог грађанина и једино што може да учини је да престане да се лажно представља и неосновано управља тим предузећем“, оценила је Транспарентност.

Истичу да ни Влада Србије не може да га разреши са функције која је престала, већ само да донесе решење којим се констатује да му је мандат престао 23. марта 2017.

„Тада је, наиме, истекло 12 месеци откако је Грчић именован за вршиоца дужности а Закон о јавним предузећима прописује да период обављања функције вршиоца дужности директора не може бити дужи од једне године и да исто лице не може бити два пута именовано за вршиоца дужности директора“, истичу у саопштењу.

У ЕПС је, како кажу у Транспарентности, конкурс за избор директора расписан 23. марта 2016. године, истог дана када је уместо смењеног Александра Обрадовића за в.д. директора постављен Грчић, али да тај конкурс до данас није окончан, као ни следећи, расписан 24. марта 2017. године.

Указали су и да успостављање и функционисање правне државе у овој области подрива не само то што Влада не испуњава своју законску обавезу, већ и то што о кадрирању у јавним предузећима одлучује председник државе, који за то нема надлежности.

„Његова порука Грчићу на седници Владе протумачена је као позив да поднесе оставку, а сам је пре непуне две године изјавио да ‘не да в.д. директоре’, јер их је лакше контролисати него директоре изабране на конкурсима“, наводе из Транспарентности.

Сматрају да је Грчић, према доступним подацима, незаконито именован за вршиоца дужности 2016. године, јер није испуњавао услов од пет година искуства на пословима за које се захтева високо образовање.

 

Од 34 предузећа у власништву државе, на руководећем месту у 22 предузећа су људи којима је истекао мандат директора или в.д. директора

„Пре четири године приватни факултет из Сремске Каменице ЕДУЦОНС је, у одговору на захтев Истиномера, објавио да је Грчић дипломирао у априлу 2012. године“, наводе из Транспарентности.

Упозоравају и да од 34 предузећа у власништву државе, на која се примењује Закон о јавним предузећима за избор директора, на руководећем месту у 22 предузећа су људи којима је истекао мандат директора или в.д. директора, а некима од њих и пре више од седам година.

Подсећају и да су о стању у ЕПС под Грчићевим руководством и о лажном приказивању добити на уштрб инвестиција, као и о партијском запошљавању писали у студији „Елементи заробљене државе у Србији“.

Подсетимо, раније данас министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да је за актуелну енергетску кризу у Србији крива управа Електропривреде Србије (ЕПС) и да ће, кад се та криза заврши, видети ко је направио проблем.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер