Početna strana > Hronika > Tramp izdao hitnu naredbu da se prizemlje svi avioni tipa "Boing 737 Max" u SAD
Hronika

Tramp izdao hitnu naredbu da se prizemlje svi avioni tipa "Boing 737 Max" u SAD

PDF Štampa El. pošta
sreda, 13. mart 2019.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp saopštio je da su svi letovi aviona tipa Boing 737 Max 8 i Max 9 obustavljeni u SAD-u.

Naglasio je da je izdao hitnu naredbu da se prizemlje svi avioni Boing 737 Max u SAD-u.

Kanada je takođe, nakon avionske nesreće u Etiopiji, donela odluku o zatvaranju svog vazdušnog prostora za avione Boing 737-8 Max.

Kanadski ministar saobraćaja je izjavio kako je reč o meri predostrožnosti.

Nakon avionske nesreće u Etiopiji, Turska, Singapur, Kina, Etiopija, Indonezija, Australija, Malezija, Oman, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Holandija, Austrija, Kazahstan, Ujedinjeni Arapski Emirati, Novi Zeland, Indija, Bahrein i niz drugih zemalja zatvorile su svoje vazdušne prostore, odnosno privremeno obustavile letove na kojima se koriste avioni Boing 737 Max.

Aviokompanije nekoliko zemalja širom sveta saopštile su da su s letova povukle avione B737 Max 8.

Putnički avion 737 Max 8 Ethiopian Airlinesa koji je letio iz Addis Ababe prema Nairobiju, pao je 10. marta nedugo nakon poletanja. Poginulo je 157 ljudi.

Pet meseci pre toga, avion 737 Max srušio se u Indoneziji, pri čemu je poginulo 189 ljudi.

Boing, najveći svetski proizvođač aviona, koji je nakon nesreće izgubio milijarde dolara tržišne vrednosti, rekao je da razume preduzete akcije, ali i dalje ima "puno poverenje" u Max 737 i njegovu sigurnost.

Američka regulatorna agencija za avijaciju: SAD neće obustaviti letove aviona Boing 737 MAX

Američka regulatorna agencija za avijaciju objavila je da neće prizemljiti avione Boing 737 MAX nakon rušenja aviona tog tipa u Etiopiji u kojem je poginulo 157 ljudi, za razliku od niza zemalja širom sveta koje su obustavile njihove letove.

Američki i etiopski stručnjaci iz područja sigurnosti vazduhoplovstva razgovarali su o tome hoće li podaci o letu i zapis uređaja za snimanje iz pilotske kabine etiopskog aviona na letu 302, koji se srušio u nedelju na letu za Najrobi, biti poslati na analizu u Vašington ili London.

Američki stručnjaci rekli su da je uređaj donekle oštećen, ali sigurni su da će se dobiti neki početni rezultati u toku 24 sata kad se preuzmu podaci.

Američke vazduhoplovne kompanije žele sačekati rezultate, dok je sve veći broj zemalja i kompanija koje su prizemljile avione.

Pre nego što je počelo prizemljivanje aviona, 371 avion tipa 737 MAX bio je operativan, a sada je prizemljeno otprilike dve trećine flote, prema Rojtersovim procenama.

Ne zna se je li konačno odlučeno gde će se obavljati analiza snimka. Američka federalna vazduhoplovna uprava (FAA) zasad nije komentarisala.

Zvaničnik FAA Den Elvel rekao je da je njihovo ispitivanje pokazalo "nema sastavnih problema u izradi aviona te da nema osnove za prizemljivanje".

Američki predsednik Donald Tramp razgovarao je s izvršnim direktorom Boinga Denisom Milenbergom od koga je dobio garancije da je avion siguran, te da ih ne treba prizemljiti, potvrdila su dva zvaničnika.

Prema direktivama o plovidbenosti i o sigurnosti koje je objavila Agencija Evropske unije za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA), u utorak su se obustavile letačke operacije avionima Boing 737-8 MAX i 737-9 MAX u svim državama članicama Evropske unije.

Osim toga, EASA je objavila i Direktivu o sigurnosti, koja je takođe stupila na snagu u 20 sati po lokalnom vremenu, a kojom se suspenduju svi komercijalni letovi Boing 737-8 MAX i 737-9 MAX koje obavljaju operatori iz trećih zemalja u, unutar ili izvan EU.

Američki senator koji predsedava panelom za nadzor vazduhoplovstva predložio je da SAD preduzme sličnu akciju nakon nesreće etiopskog aviona u nedelju, druge nesreće tog aviona nakon rušenja letelice Lion Aira u oktobru.

Međutim, Elvel je rekao da ni jedna strana civilna vazduhoplovna uprava nije iznela podatke koji bi opravdali prizemljivanje aviona. Bude li utvrđen bilo kakav sigurnosni problem u hitnoj analizi nesreće etiopskog zrakoplova, FAA će "odmah preduzeti primerene akcije", rekao je.

Velika Britanija, Nemačka i Francuska priključile su se talasu obustava letova nakon nesreće, pojačavajući pritisak na SAD da učini isto.

Boing, najveći svetski proizvođač aviona, koji je nakon nesreće izgubio milijarde dolara tržišne vrednosti, rekao je da razume preduzete akcije, ali i dalje ima "puno poverenje" u MAX 737 i njegovu sigurnost.

Tri američke vazduhoplovne kompanije koriste MAX 737 - Southwest Airlines Co, American Airlines Group i United Airlines - stoje uz kompaniju, iako mnogi potencijalni putnici izražavaju zabrinutost na društvenim mrežama te pitaju mogu li zameniti let ili ga otkazati.

Još se ne zna uzrok nesreće etiopskog aviona, koji je pao u nedelju. Pet meseci pre toga avion 737 MAX srušio se u Indoneziji pri čemu je poginulo 189 ljudi.

U ponedeljak FAA je objavio detalje niza promena u dizajnu i zahtevima u pogledu osposobljavanja koje je ovlastio Boing na floti MAX nakon indonezijske nesreće.

Nema dokaza da su dve nesreće povezane.

Vazduhoplovni stručnjaci napominju da je prerano nagađati o uzroku nesreće. Većina nesreća događa se kao posledica jedinstvenog niza ljudskih i tehničkih grešaka.

(Hina, Rojters) 

Videti još: Srušio se avion kompanije "Etiopijen erlajns" sa 157 putnika i članova posade, nema preživelih, među poginulima i jedan državljanin Srbije

Indonezija: Kod Jave se srušio boing 737 sa 189 ljudi, među kojima je i 20 službenika ministarstva finansija sa porodicama

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner