четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Трамп издао хитну наредбу да се приземље сви авиони типа "Боинг 737 Маx" у САД
Хроника

Трамп издао хитну наредбу да се приземље сви авиони типа "Боинг 737 Маx" у САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. март 2019.

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп саопштио је да су сви летови авиона типа Боинг 737 Маx 8 и Маx 9 обустављени у САД-у.

Нагласио је да је издао хитну наредбу да се приземље сви авиони Боинг 737 Маx у САД-у.

Канада је такође, након авионске несреће у Етиопији, донела одлуку о затварању свог ваздушног простора за авионе Боинг 737-8 Маx.

Канадски министар саобраћаја је изјавио како је реч о мери предострожности.

Након авионске несреће у Етиопији, Турска, Сингапур, Кина, Етиопија, Индонезија, Аустралија, Малезија, Оман, Велика Британија, Немачка, Француска, Холандија, Аустрија, Казахстан, Уједињени Арапски Емирати, Нови Зеланд, Индија, Бахреин и низ других земаља затвориле су своје ваздушне просторе, односно привремено обуставиле летове на којима се користе авиони Боинг 737 Маx.

Авиокомпаније неколико земаља широм света саопштиле су да су с летова повукле авионе Б737 Маx 8.

Путнички авион 737 Маx 8 Етхиопиан Аирлинеса који је летио из Аддис Абабе према Наиробију, пао је 10. марта недуго након полетања. Погинуло је 157 људи.

Пет месеци пре тога, авион 737 Маx срушио се у Индонезији, при чему је погинуло 189 људи.

Боинг, највећи светски произвођач авиона, који је након несреће изгубио милијарде долара тржишне вредности, рекао је да разуме предузете акције, али и даље има "пуно поверење" у Маx 737 и његову сигурност.

Америчка регулаторна агенција за авијацију: САД неће обуставити летове авиона Боинг 737 МАX

Америчка регулаторна агенција за авијацију објавила је да неће приземљити авионе Боинг 737 МАX након рушења авиона тог типа у Етиопији у којем је погинуло 157 људи, за разлику од низа земаља широм света које су обуставиле њихове летове.

Амерички и етиопски стручњаци из подручја сигурности ваздухопловства разговарали су о томе хоће ли подаци о лету и запис уређаја за снимање из пилотске кабине етиопског авиона на лету 302, који се срушио у недељу на лету за Најроби, бити послати на анализу у Вашингтон или Лондон.

Амерички стручњаци рекли су да је уређај донекле оштећен, али сигурни су да ће се добити неки почетни резултати у току 24 сата кад се преузму подаци.

Америчке ваздухопловне компаније желе сачекати резултате, док је све већи број земаља и компанија које су приземљиле авионе.

Пре него што је почело приземљивање авиона, 371 авион типа 737 МАX био је оперативан, а сада је приземљено отприлике две трећине флоте, према Ројтерсовим проценама.

Не зна се је ли коначно одлучено где ће се обављати анализа снимка. Америчка федерална ваздухопловна управа (ФАА) засад није коментарисала.

Званичник ФАА Ден Елвел рекао је да је њихово испитивање показало "нема саставних проблема у изради авиона те да нема основе за приземљивање".

Амерички председник Доналд Трамп разговарао је с извршним директором Боинга Денисом Миленбергом од кога је добио гаранције да је авион сигуран, те да их не треба приземљити, потврдила су два званичника.

Према директивама о пловидбености и о сигурности које је објавила Агенција Европске уније за безбедност ваздушног саобраћаја (ЕАСА), у уторак су се обуставиле летачке операције авионима Боинг 737-8 МАX и 737-9 МАX у свим државама чланицама Европске уније.

Осим тога, ЕАСА је објавила и Директиву о сигурности, која је такође ступила на снагу у 20 сати по локалном времену, а којом се суспендују сви комерцијални летови Боинг 737-8 МАX и 737-9 МАX које обављају оператори из трећих земаља у, унутар или изван ЕУ.

Амерички сенатор који председава панелом за надзор ваздухопловства предложио је да САД предузме сличну акцију након несреће етиопског авиона у недељу, друге несреће тог авиона након рушења летелице Лион Аира у октобру.

Међутим, Елвел је рекао да ни једна страна цивилна ваздухопловна управа није изнела податке који би оправдали приземљивање авиона. Буде ли утврђен било какав сигурносни проблем у хитној анализи несреће етиопског зракоплова, ФАА ће "одмах предузети примерене акције", рекао је.

Велика Британија, Немачка и Француска прикључиле су се таласу обустава летова након несреће, појачавајући притисак на САД да учини исто.

Боинг, највећи светски произвођач авиона, који је након несреће изгубио милијарде долара тржишне вредности, рекао је да разуме предузете акције, али и даље има "пуно поверење" у МАX 737 и његову сигурност.

Три америчке ваздухопловне компаније користе МАX 737 - Southwest Airlines Co, American Airlines Group i United Airlines - стоје уз компанију, иако многи потенцијални путници изражавају забринутост на друштвеним мрежама те питају могу ли заменити лет или га отказати.

Још се не зна узрок несреће етиопског авиона, који је пао у недељу. Пет месеци пре тога авион 737 МАX срушио се у Индонезији при чему је погинуло 189 људи.

У понедељак ФАА је објавио детаље низа промена у дизајну и захтевима у погледу оспособљавања које је овластио Боинг на флоти МАX након индонезијске несреће.

Нема доказа да су две несреће повезане.

Ваздухопловни стручњаци напомињу да је прерано нагађати о узроку несреће. Већина несрећа догађа се као последица јединственог низа људских и техничких грешака.

(Хина, Ројтерс) 

Видети још: Срушио се авион компаније "Етиопијен ерлајнс" са 157 путника и чланова посаде, нема преживелих, међу погинулима и један држављанин Србије

Индонезија: Код Јаве се срушио боинг 737 са 189 људи, међу којима је и 20 службеника министарства финансија са породицама

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер