петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Торпедо Северне Кореје потопио јужнокорејски брод?
Хроника

Торпедо Северне Кореје потопио јужнокорејски брод?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. мај 2010.

СЕУЛ - Узорци експлозива пронађени у олупини јужнокорејског патролног брода „Чеонан”, који је у марту потонуо у Јужном мору, идентични су саставу торпеда које користи Северна Кореја, саопштио је данас неименовани војни званичник.

После поређења анализа узорака експлозива узетих са олупине брода и севернокорејског торпеда, имамо довољно доказа да закључимо да је 'Чеонан' нападнут торпедом”, пренела је речи јужнокорејског званичника агенција Јонхап.

Јужна Кореја је приликом поређења узорака користила залутали севернокорејски торпедо који је пронађен пре седам година. Показало се да оба пројектила имају исти састав.

Ово откриће представља корак напред у истрази Јужне Кореје о узроцима експлозије и потонућа патролног брода „Чеонан” 26. марта, у којој је погинуло 46 морнара. Несрећа се догодила у Јужном мору, у близини границе две Кореје.

Уколико умешаност Пјонгјанга у потапање брода буде доказана, јужнокорејске власти случај би могле да изнесу пред Савет безбедности Уједињених нација и да захтевају увођење нових санкција тој земљи.

Према речима јужнокорејског званичника, снаге његове земље и САД ће у другој половини године у Жутом мору извести низ војних вежби којима ће покушати да предупреде непријатељске подморничке активности, о чему су у телефонском разговору рано јутрос разговарали председници САД и Јужне Кореје Барака Обама и Ли Мјунг-бак.

Ли и Обама су у разговору истакли значај спремности да се „резултати истраге следе где год да они воде”, каже се у саопштењу Беле куће.

Две Кореје су још у техничком рату, с обзиром на то да је Корејски рат (1950-1953) окончан примирјем, али мировни споразум никада није потписан.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер