Хроника

Топли До: Протест мештана против изградње мини хидроелектрана на Старој планини: Заклели смо се да им реке нећемо дати; ЈП Србијашуме: Нове цене у Парку природе "Стара планина" – фотографисање 2000 динара

Штампа
недеља, 14. април 2019.

У селу Топли До, удаљеном тридесетак километара од Пирота које се налази у подножју Миџора на Старој планини, данас се окупило неколико стотина грађана на протесту против изградње мини хидроелектрана.

Мештанима старопланинских села, придружили су се многи житељи Пирота и других градова Србије, активисти еколошких организација и љубитељи природе, који су још једном јасно рекли да се противе изградњи мини хидроцентрала на старопланинским рекама али и широм Србије, одлучни у својим намерама.

Протест је оџан у центру села поред моста који је добио име по намлађем активисти Покрета ‘’Одбранимо реке Старе планине’’ Срђану Ђошићу који је рођен у овом селу а недавно страдао у саобраћајној несрећи.

– За ову реку ратујемо већ 40 година. Овде смо да још једном кажемо да су на наше апеле и захтеве остали глуви на свим ниивоима власти, од локалне до републичке. Обраћамо се и председници Владе и председнику Србије и последњи пут их молимо да обуздају бахате инвеститоре. Данас смо се  у манастиру у Темској заклели да им реке нећемо дати, поручио је да скупа у центру Топлог дола председник Савеза месних заједница Старе планине Небојша Илић, поздрављен бурним аплаузима.

Председник Савета месне заједнице Топлог Дола Божидар Цветковић каже да у селу живи само тридесетак времешних мештана који више од 2,5 месеца чувају стражу у селу.

-Ми смо против изградње било какве централе на нашој реци и то нећемо дозволити. Ако се то деси, нестаће и село. Нећемо дозволити градњу и инвеститору смо  поручили да у нашем селу није добродошао и да реку нећемо дати – каже Цветковић.

Један од активиста Покрета ‘’Одбранимо реке Старе планине’ Александар Јовановић Ћута каже да су се по ко зна који пут окупили на још једном протесту на Старој планини да јасно кажу не свима који овде намеравају да граде хидроцентрале.

– Морају једном за сва времена да схвате да од тога нема ништа. Ми смо ову причу о МХЕ на Старој планини затворили. Пропали су им сви пројекти, а изграђена је само једна МХЕ на Црновршкој реци у општини Књажевац. За ове три године успели да смо спречимо градњу на неколико река. Остале реке су слободне и тако ће и остати. У Србији је у току општа побуна против изградње МХЕ. Најављује се и Закон о заштити животне средине али од тога нема ништа. Наше реке ћемо бранити. Пре 30 година је смишљен план да се прокопа тунел и да ова река нестане. Реке су живот за мештане. Неко је замислио да згрне новац а да људи остану без река – рекао је Јовановић.

Активиста ‘’Одбранимо реке Старе планине’’ Александар Панић каже да се према њиховим проценама окупикло неколикои стотина грађана из многих градова Србије

– У село је дошло преко 100 аутомобила и неколико аутобуса. Циљ нашег окупљања је наставак борбе против изградње МХЕ и  издавања две грађевинске дозволе за Ракитску и Засковачку реку које се уливају у Топлодолску реку. Овде смо да помогнемо мештанима који се не слажу са пројектима деривационих МХЕ. За протекле две године организовали смо 26 скупова у селима и градовима у настојању да се све то заистави. Мотивишемо људе да буду на стражи и да чувају своју Топлодолску реку. Не треба посебно причати шта реке значе за мештане села. Имамо једну негативну ствар да је Град Пирот дозволио да путеве у селу као јавну површину користи инвеститор за укопавање цеви за деривациоину централу – рекао је Панић.

Протест подржавају и председници месних заједница старопланинских села Гостуша и Дојкинци Драган Видановић и Ивица Вељковић.

-Подржавамо овај скуп и то што се данас окупио велики број грађана је доказ да људи желе да се Стара планина очува и све њене лепоте – каже Вељковић, док Видановић додаје да држава треба да чува Стару планину и да  не дозволи да се она уништи.

-Да ли се неко пита шта ће бити са биљним и животинским светом уколико се наше реке преведу у цеви.То не неразуман потез- каже Видановић.

Подршка из Раките

Председник Савета Месне заједнице села Ракита у бабушничкој општини Десимир Стојанов каже да је дошао да подржи овај протест, додајући да се њихова борба против изградње МХЕ у селу траје већ месецима.

– Иако инвеститор има забрану он и даље ради. Чекамо одлуку дрогистепеног органа Министарства за заштиту животне средине о забрани даље изградње. Ми ћемо се борити и даље. Мештани су у страху. На основу закона настојаћемо да поништимо све дозволе које су издате – каже Стојанов.

ЈП Србијашуме: Нове цене у Парку природе "Стара планина" – фотографисање  2000 динара

Половином прошлог месеца донета је Одлука о накнадама за коришћење заштићеног подручја Парка природе Стара планина којом су утврђене нове цене за коришћење заштићеног подручја, а нови ценовник доноси неколико занимљивих података.

Ко жели да у комерцијалне сврхе направи фотографију у Парку природе Стара планина, убудуће ће за то морати да плати 2.000 по дану, а новим ценовником које је донело ЈП Србијашуме, ко жели да преспава у шатору на овој планини мораће да плати 30 динара дневно по метру квадратном шатора.

Годишња накнада за камп приколице је 3.800 динара, а власници викендица и вила за одмор плаћаће 100 динара по квадратном метру. Сваки квадрат ресторана, објекта брзе хране, бара или кафане, коштаће власнике 800 динара - наводи се у одлуци.

Новим ценовником предвиђено је да власник хотела плаћа годишњу накнаду 1.200 динара по кревету, а власник куће за сеоски туризам 430 динара.

Интересантно је да ће сакупљачи гљива, лековитог биља и других шумских плодова плаћати годишњу таксу од 1.800 динара, ако желе да гљиваре 7 дана платиће 450 динара, а један дан у шуми у сакупљању печурака и биља коштаће их 120 динара.

Са друге стране, годишња накнада коју ће ловци плаћати износи само 1.000 динара, док на дневном нивоу она износи 225 динара.

Снимање играних филмова стаје 12.250 динара по дану, за документарне је 5.000, а за снимање реклама током једног дана мораће да се плати 20.000 динара - стоји у одлуци.

(Данас, Јужне вести)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]