четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тони Верхеијен: Влада Србије повукла добар потез усвајањем акциониог плана о стечају за 188 предузећа
Хроника

Тони Верхеијен: Влада Србије повукла добар потез усвајањем акциониог плана о стечају за 188 предузећа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. јануар 2015.

БЕОГРАД - Шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен изјавио је данас да је Влада Србије повукла добар потез усвајањем акциониог плана о стечају за 188 предузећа, додајући да је ово уједно и корак ка кредиту те банке за подршку буџету од укупно 200 милиона долара у овој години.

"Ово је храбра одлука владе, коју је требало донети одавно“, рекао је Верхеијен у изјави Тањугу.

Нажалост, казао је, што се више одлагало штета је по српску економију бивала све већа.

"Та предузећа су коштала пореске обвезнике у Србији више од милијарду евра у последњих пет година, кроз субвенције и изгубљен приход“, прецизирао је саговорник Тањуга.

Светска банка је, како је навео, сада спремна да подржи буџет Србије, будући да и оваква одлука кошта државу.

"Фискални трошак је значајан, јер влада има обавезу да радницима у тим фирмама исплати отпремнине. Посебно имајући у виду да влада није имала обавезу да исплаћује отпремнине за све те фирме, али је ипак одлучила да их да свима из портфолија Агенције за приватизацију", рекао је Верхеијен.

Према његовим речима, овим се отвара могућност да Светска банка одобри Србији кредит за подршку буџету и то у два корака.

Први део кредита износи 100 милиона долара, и тај део ће, како је рекао, бити одобрен највероватније у марту.

Други део, од такође 100 милиона долара, биће према његовим речима доступан крајем ове године, кад се процес приватизације приведе крају.

Он је указао да ниједна од тих 188 фирми са списка Агенције, није привукла интересовање потенцијалних инвеститора. У њима ради укупно око 5.000 људи, али како је додао, њих 70 немају ниједног запосленог.

"Та предузећа практично имају "фиктивне" запослене, који и немају прави посао. Они не производе, немају тржишта, али порески обвезници за њихов опстанак плаћају велики новац. Тај новац би могао бити много боље искоришћен", рекао је Верхеијен.

Шеф Светске банке у Србији је указао да се сада стварају једнаки услови за развој приватног бизниса које ће донети нове, праве послове.

"Ово је један од елемената ширег сета реформи о којем смо разговарали са Владом Србије. Даље би требало охрабрити владу да што брже крене у продају 225 предузећа са списка Агенције која су привукла озбиљно занимање инвеститора", поручио је Верхеијен.

Светска банка, како је навео, очекује да се процес приватизације заврши до краја године, како би држава добила други део кредита за подршку буџета од 100 милиона долара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер