уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тони Верхеијен: Светска банка помаже Влади Србије у реформама јавних предузећа
Хроника

Тони Верхеијен: Светска банка помаже Влади Србије у реформама јавних предузећа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. децембар 2014.

Светска банка помаже Влади Србије у реформама и реструктурирању предузећа, посебно ЕПС-а и "Железница", каже шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен. Ако изостану реформе у јавним предузећима појавиће се мањак у буџету, напомиње Верхеијен. Истиче да је потребно створити јавни сектор који може да помогне Србији при уласку у ЕУ.

Светска банка је наменила 200 милиона долара кредита за реформу два јавна предузећа, ЕПС-а и "Железница" и још 200 милиона за предузећа у реструктурирању.

Тони Верхеијен је рекао да ће Светска банка у будућности можда радити и на "Путевима Србије" и на "Водоводу", али почетни приоритет су ЕПС и "Железнице" зато што је реч о компанијама важним за инвеститоре.

"Зашто је то тако? То је зато што су та предузећа велика оптерећења за буџет, али су опет врло важне компаније када је реч о пословном окружењу у Србији", навео је Верхеијен.

Објаснио је да је, у случају ЕПС-а, циљ који је поставио премијер – да се предузеће реформише тако да постане финансијски исплатива компанија, да може да привуче интересовање стратешких инвеститора ради делимичне приватизације.

"Што се тиче 'Железница', ту је реч о стварању компаније коју Србија може да издржава. Значи, да се ограниче путничке услуге само на оно што је потребно и да се створи карго компанија која може да се такмичи на тржишту ЕУ када Србија постане чланица", рекао је Верхеијен.

Шеф Канцеларије Светске банке у Србији истакао је да је за остварење тих циљева потребно предузети реструктурирање и финансијску консолидацију за оба предузећа.

"Потребно је да помогнемо Влади у прављењу тих програма, а затим да пружимо помоћ буџету Србије", навео је Верхеијен.

Подсетио је да је премијер отворено иступио са ставом да је то критичан приоритет за Србију у јавним наступима и разговорима са ММФ-ом и другим партнерима.

"Друго, ако то не успе, Буџет који је усвојен за 2015. годину, практично ће одмах бити у проблемима. Премиса у Буџету је да ће јавна предузећа убрзо бити решена и да то неће бити претерано оптерећење. Истовремено, друга јавна предузећа, попут ЕПС-а и Аеродрома, уплаћиваће дивиденте у буџет. Ако изостане реформа тих предузећа, у буџету ће се јавити мањак", навео је Верхеијен.

Како је напоменуо, цео пакет реформи јавног сектора, било да је реч о државним предузећима, решавању питања предузећа у оквиру Агенције за приватизацију, или о томе да држава пружа боље услуге са мање средстава, све је то изазов.

"Најважнија ствар за нас је да постоји јавна подршка тим мерама и да српски грађани сви заједно једни другима помогну да прођу кроз ова тешка времена, да створе јавни сектор који може да помогне Србији при уласку у ЕУ", закључио је Верхеијен.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер