петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тони Верхеијен: Светска банка подржава Србију на путу европских интеграција
Хроника

Тони Верхеијен: Светска банка подржава Србију на путу европских интеграција

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. септембар 2016.

 БЕОГРАД - Веома је важно реформисати јавне набавке у Србији, изјавио је данас шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен на отварању конференције "Актуелна питања у области јавних набавки", а директор ЕБРД за Србију Даниел Берг оцењује да јавне набавке умеју и по више година да закоче пројекте у нашој земљи.

На конференцији, у оквиру Међународне недеља јавних набавки, која је први пут организована у Србији, Верхеијен је рекао да га радује што су се у Србији окупили стручњаци из целог света како би разматрали унапређење јавних набавки.

Недељу јавних набавки, од 27. до 30. октобра, организује ПКС у сарадњи са ЕБРД, Правним факултетом у Београду и Универзитетом Тор Вергата из Рима.

Верхеијен је истакао да јавне набавке имају веома важну улогу за функционисање друштва у целини и да су зато веома регулатива, процедуре и професионализација јавних набавки, као и борба против корупције.

"Овај скуп је корак напред у подизању капацитета за спровођење јавних набавки у Србији", рекао је Верхеијен додајући да је то јако важно и за инвестиције у Србији.

Он је казао да Светска банка подржава Србију на путу европских интеграција, у хармонизацији са прописима ЕУ у тој области.

Берг је казао да ЕБРД велику пажњу посвећује јавним набавкама у Србији и да имају пуно активности у тој области.

"Ја сам банкар, а не стручњак за јавне набавке, али знам да када имамо неки пројекат морамо пуно тога да урадимо и деси се да све завршимо и да се на крају заглави управо због лоше јавне набавке. То је можда и најважнији део", казао је Берг.

Он је нагласио да пројекти у Србији могу да буду заглављени и годинама зато што не постоји добар процес за имплементацију, зато је подизање капацитета за јавне набавке веома важно за Србију.

Берг је навео да јавне набавке имају велики утицај на пословно окружење.

Потпредседник ПКС Мирослав Милетић је рекао су јавне набавке постале једна од најзначајнијих активности државе, пошто имају огроман утицај не само на друштво већ и економију.

"Данас јавне набавке учествују између 15 и 20 одсто у бруто домаћем производу", истакао је Милетић додајући да добре јавне набавке стварају боље и транспарентније пословно окружење.

Како је рекао, искуство са јавним набавкама је показало да цена није најзначајнијих критеријум када се разматрају понуде, већ да је квалитет далеко важнији.

Он је додао да су важни елементи и време испоруке, количина, разни утицаји и друго.

"Јавна набавка има међународни значај, стране компаније из целог света учествују на тендерима, а међународне финансијске институције финансирају бројне пројекте, због чега је важан стабилан систем јавних набавки и зато смо и покренули иницијативу за сарадњу са ЕБРД у тој области", нагласио је Милетић.

Декан Правног факултета Сима Аврамовић је казао да је Недеља јавних набавки важан догађај за целу Србију и додао да ће Правни факултет потписати споразум са Универзитетом у Риму за оснивање регионалног института за јавне набавке.

На Београдском универзитету ће следеће године почети магистратура из области јавних набавки.

Декан Универзитета Тор Вергата Густаво Пига је казао да ће тај пројекат расти и да ће то бити главни институт за јавне набавке на Западном Балкану.

У ПКС 29. и 30. септембра у оквиру Међународне недеље јавних набавки биће одржан трећи интердисциплинарни симпозијум о јавним набавкама.

Учесници излагачи Симпозијума су еминентни експерти и истраживачи са престижних светских универзитета - Цорвинус Универстy оф Будапест, Университy оф Сwансеа, Университy оф Сиена, Л'Университé Парис-Сорбонне, Цамбридге Университy, Бостон Университy, као и представници Европске комисије.

Према подацима из Извештају Управе за јавне набавке за 2015. годину 104.527 уговора о јавним набавкама је закључено током 2015, чија је укупна вредност 354,9 милијарди динара.

Вехеијен: Четири кључна елемента за решавање Србијагаса

Шеф канцеларије Светске банке у Београду Тони Верхеијен изјавио је данас да је решавање четири проблема кључно за одрживо пословање Србијагаса.

"У основи постоје четири кључна фактора за успостављање одрживог пословања Србијагаса. Прво је да се пронађе структурно решење за измиривање старих дугова", истакао је Верхеијен на конференцији за новинаре у Београду.

Спречавање стварања и нарастања нових дугова је други фактор, навео је он, објаснивши да је потребно да се "развије механизам који би обезбедио да Србијагас не испоручује гас клијентима који не плаћају, односно да те обавезе не падају 'на плећа' Србијагаса".

Према његовим речима, трећа тачка је рационализација инвестиционог плана Србијагаса, који, према оцени Светске банке, обухвата превише улагања у пројекте са малом додатом вредношћу.

"Четврти елемент представља сагледавање укупног пакета дугова Србијагаса и изналажење одрживог начина за решавање и рестуктуирање тог дуга", рекао је он.

Шеф Канцеларије СБ је оценио да ће један део тих обавеза вероватно морати да преузме држава, по основу датих гаранција, а други део сама компанија.

Вехеијен је подсетио да је Влада Србије у марту усвојила план финансијске консолидације Србијагаса, који је урадило Министарство енергетике у сарадњи са Светском банком, Србијагасом и на основу економских и финансијских показатеља предузећа, додајући да се о свим тачкама које је набројао и даље разговара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер