петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тони Верхеијен: Светска банка није сагласна са општим повећањем плата у Србији; Влада Србије нас замолила да помогнемо у финансијском реструктурирању Србијагаса
Хроника

Тони Верхеијен: Светска банка није сагласна са општим повећањем плата у Србији; Влада Србије нас замолила да помогнемо у финансијском реструктурирању Србијагаса

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. септембар 2015.

БЕОГРАД - Светска банка није сагласна са намером Владе Србије да повећа плате и пензије из буџета, изјавио је данас шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен, али се сагласио да у јавном сектору има запослених који су недовољно плаћени, у поређењу са онима који добијају превише за свој посао.

"Нисмо сагласни за опште повећавање плата. Али ако би се влада фокусирала на одлуке да се повећају плате за људе који објективно нису  довољно плаћени - то би помогло у процесу да се спроведу реформе у јавном сектору и онда може да се каже да је то добра страна", рекао је Верхеијен за РТВ.

Он је, говорећи о предузећима у реструктурирању, потврдио да је Влада Србије затражила од СБ да помогне у реструктурирању Србијагаса.

"Влада нас је замолила да помогнемо у финансијском реструктурирању Србијагаса. Ми смо тражили од владе да преузме одређене обавезе пре него што почнемо да се ангажујемо у тој компанији, а нарочито оне које се односе на задужење и имовину Србијагаса", казао је шеф Канцеларије СБ у Србији.

Како каже, СБ жели да стекне праву слику о стању у том предузећу и тражила је да план реконструкције садржи и мере поделе пословног руководства.

"Чекамо да влада донесе такве мере и ако се представи прави план ми ћемо дати своје мишљење у вези са финансијским реструктурирањем", додао је Верхеијен.

Он је казао да су директори предузећа у реструктурирању главни кочничари реформи и да се нада да ће до краја године бити јасно колико запослених је вишак у јавном сектору.

Верхеијен додаје да ипак треба испоштовати раднике који ће у наредном добити отказ и обезбедити им отпремнине.

"Никад не бисмо препоручили да се нека компанија спашава по сваку цену, али мислимо да је српска влада направила добру одлуку по питању Железаре Смедерево када је сменила старо руководство и довела нову управу како би видели да ли ће железара бити исплатива", рекао је он.

Верхеијен додаје да се такав модел може применити и на друге компаније и пружити компанијама које су у тешком положају привремено решење и да прилика новим инвеститорима за трајнија решења.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер