четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тони Блер: Потребан други референдум о чланству Британије у ЕУ
Хроника

Тони Блер: Потребан други референдум о чланству Британије у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. октобар 2016.

Бивши британски премијер Тони Блер рекао је да се мора одржати други референдум о чланству у ЕУ и да се тиме пружи још једна шанса народу када увиди шта значи "Брегзит".

"Ако се испостави да је то споразум који није вриједан одласка или ће имати озбиљне посљедице, људи ће можда одлучити да не желе да иду", рекао је Блер, пише лист "Индипендент". Он је додао да гласање може да буде одржано у парламенту или да се распише други референдум.

Блер тврди да током референдума људи нису видјели алтернативну будућност, али да ће то постати јасније када почну преговори о "Брегзиту".

"Ако желите да задржите приступ јединственом тржишту онда ће вам бити наметнуте различите обавезе у смислу слободног кретања људи, правних обавеза. Мораћемо да се запитамо да ли ће предстојеће слободе бити заиста тако суштинске да желимо да напустимо ЕУ?", каже Блер.

Он је рекао да је друга опција много тежи "Брегзит", а то је иступање из јединственог тржишта, те да након тога треба утврдити колико ће бола, тешкоћа, економских и социјалних реструктурисања бити потребно да напуштање ЕУ буде успјешно.

Он је скренуо пажњу на оштар пад фунте као "негативну пројекцију наше економске будућности", као и блокирање споразума ЕУ-Канада у регионалном парламенту Валоније, а што показује да "Брегзит" можда неће бити у оном облику какав су многи гласачи замишљали.

Блер је истакао да заговорници "Брегзита" предвиђају слободно тржиште, слободну трговину, благе прописе, као и ниске пореске стопе, слично као у градовима државама Хонг Конг и Сингапур, нешто што неће сви заговорници одласка подржати.

Они који подржавају останак морају да кажу да останак у ЕУ треба да и даље буде на столу и да упозоре да ће се љутња и нервоза због миграција, глобализације, непомјерања прихода, лоше ситуације у стамбеном и социјалном сектору - само погоршати изван ЕУ.

"Сада је битно само једно - треба задржати све опције отвореним", рекао је Блер.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер