Хроника

Тони Блер: Напад на Ирак оправдан и без оружја за масовно уништење

Штампа
субота, 12. децембар 2009.

ЛОНДОН – Уклањање ирачког лидера Садама Хусеина са власти „било би оправдано” чак и без доказа да је поседовао оружје за масовно уништење, изјавио је бивши британски премијер Тони Блер.

Без тврдњи о оружју за масовно уништење, било би потребно „искористити и применити другачије аргументе када је реч о природи претње”, рекао је Блер у интервјуу за Би-Би-Си (ББЦ).

„Доживљавали смо га као претњу по регион, чији је део несумњиво био развој оружја за масовно уништење... и хемијско оружје које је користио против властитог народа”, рекао је Блер и додао да су „Уједињене нације 12 година ишле напред назад по питању” оружја које Ирак поседује.

Говорећи о бившем ирачком лидеру, Блер је рекао да не може да замисли да би „било боље да су он и двојица његових синова још на власти”, али да је „изузетно тешко”, као и „да саосећа са људима који су били против (рата)”, међутим да је одлука, напослетку, била на њему.

Интервју Блера Би-Би-Си-ју долази у тренутку када у Лондону трају јавна саслушања у оквиру истраге о учествовању британских снага у Ираку, о чему ће Блер сведочити почетком следеће године.

Британска влада објавила је 2002. године досије у коме се налазила сада одбачена тврдња да би Ирак могао да употреби оружје за масовно уништење у року од 45 минута од Садамовог наређења, подсетио је британски радио.

Бивши амерички председник Џорџ Буш први је изнео тврдњу да Ирак поседује оружје за масовно уништење.

После неуспелог покушаја да Уједињене нације изгласају резолуцију којом се подржава војна интервенција у Ираку САД су 17. марта 2003. поставиле ултиматум да Хусеин мора да напусти Ирак у року од 48 сати или ће доћи до рата.

С обзиром на то да се то није догодило, САД су са коалицијом 48 држава започеле инвазију на Ирак, у којој ирачки лидер свргнут са власти.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]