среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тони Блер још 2002.обећао САД подршку у Ираку
Хроника

Тони Блер још 2002.обећао САД подршку у Ираку

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. јануар 2011.

Бивши британски премијер Тони Блер изјавио је данас да је обећао Сједињеним Америчким Државама подршку у спровођењу акција против Садама Хусеина готово годину дана пре инвазије на Ирак 2003. године.

Блер је, пред комисијом која испитује како је британска влада донела одлуку да се укључи у инвазију Ирака, додао да је одувек сматрао да се са Садамом треба обрачунати, пренео је Ројтерс.

Одговарајући на питање комисије којом председава сер Џон Чилкот о чему је разговарао са тадашњим америчким председником Џорџом Бушом у лето 2002. године, Блер је изјавио да је рекао Бушу да може да рачуна на Велику Британију да ће бити са њим у решавању тог проблема, али да "постоје потешкоће".

Бивши британски премијер је навео да је одлука о промени режима у Ираку била донета одмах после терористичких напада извршених на САД 11. септембра 2001, уколико Садам не промени свој курс.

Блер је изјавио да је рекао Бушу да "уколико би то (инвазија) био једини начин да се реши то питање, ми ћемо бити за то" и додао да је убеђивао бившег америчког председника да затражи подршку УН.

У изјави Чилкотовој комисији Блер је рекао и да је игнорисао савет тадашњег јавног правобраниоца Питера Голдсмита који му је јануара 2003. рекао да би инвазија на Ирак била илегална без резолуције УН.

Блер је данас, други пут, одговарао на питања Чилкотове комисије како би разјаснио недоследности између верзије догађаја коју је изнео приликом првог појављивања и онога што су после њега, пред Комисијом, рекли други сведоци.

Петочлану комисију је именовала британска влада са задатком да испита начин на који је Британија ушла у рат као и грешке у планирању за послератну ситуацију у Ираку.

Комисија је установљена да извуче поуке из ирачког рата, мада нема мандат да утврђује ичију, било кривичну, било грађанску, кривицу.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер