четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић у посети Кини: Напредак Кине и начин вођења државе служе као пример за цео свет
Хроника

Томислав Николић у посети Кини: Напредак Кине и начин вођења државе служе као пример за цео свет

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. септембар 2015.

Председник Србије Томислав Николић састао се са гувернером кинеске провинције Шанси Лоу Ђинђиеном. Николић је истакао да, без обзира на удаљеност и разлике, српски и кинески народ имају много тога заједничког, те да је време за конкретан искорак када је реч о економској сарадњи.

Два народа су се кроз своју историју борила за слободу и независност, очување државе и народа, а повезује их и чињеница да никада у историји није било несугласица, нагласио је председник Николић, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Републике, преноси Танјуг.

"Напредак и раст Кине, као и начин на који се води држава служе као пример целом свету", рекао је Николић и додао да је дошао тренутак да сарадња две земље пређе на нови ниво.

Подвукао је важност кинеских улагања у српску инфраструктуру, али је нагласио да је заједничка производња спона која ће заувек учврстити пријатељство два народа.

"Након што смо председник Си Ђипинг и ја потписали изјаву о стратешком партнерству направили смо историјску прекретницу у односима две земље, а сада је време да заједнички направимо конкретан искорак. Улагање у производњу ће помоћи да Србија изађе из кризе и запосли своје грађане. То је за мене један од кључних политичких задатака", рекао је председник Србије.

Додао је да српска страна већ има и конкретне договоре са кинеским партнерима и изразио уверење да ће та идеја веома брзо бити реализована.

Гувернер провинције Шанси Лоу Ђинђиен је нагласио да је долазак председника на параду поводом седамдесет година од ослобођења од фашизма знак његовог поштовања према Кини и кинеском народу.

"Ви сте господине председниче лично допринели успостављању стратешке сарадње Србије и Кине и ми изузетно ценимо Ваш допринос", нагласио је Лоу.

Србија може да буде део великог пројекта "Један појас, један пут" и заједно са државама које учествују унапреди своју економију, рекао је Лоу.

Провинција Шанси је спремна да учествује у развоју економске сарадње са Србијом, као и у научној, техничкој и културној размени, додао је гувернер.

Нагласио је да су бројне кинеске династије изабрале град Сиан као своју престоницу, а он је такође и родно место председника Кине Си Ђипинг.

Гувернер провинције Шааси је са задовољством прихватио договор кинеског и српског председника да се побратиме градови Крагујевац и Сиан. Та идеја ће допринети укупном развоју и напретку два града и њихових грађана, нагласио је Лоу.

Посета музеју у Сиану

Председник Србије посетио је Музеја ратника и коњице у граду Сиану, а уписујући се у књигу утисака он је поручио да је Србија поносна на трајно пријатељство са Кином, преноси Танјуг.

Сиан, у провинцији Шанси, био је кроз историју престоница 13 кинеских династија.

"На овом месту пред очима посетилаца оживљава древна прошлост Кине. Два и по миленијума далека, историја блиста у свој својој лепоти и монументалности. Велико је надахнуће бити међу ратницима и коњицом првог кинеског цара ујединитеља Ђи Шихуанга", написао је Николић.

Према његовим речима, јединствене скулптуре симбол су уједињене и снажне древне Кине која и у наше време гради цивилизацијске вредности.

Савремен човек тек у сусрету са оваквим причама из давнина може да разуме зашто ће Кина и у будућности задржати престижну улогу у свету, додао је председник Србије.

"Србија је поносна на своје пословично, трајно пријатељство са Кином од које, као и сви на нашој планети, учи како се системи вредности у модерном добу ослањају и граде на наслеђеној и брижљиво чуваној традицији", истакао је Николић.

Провинција Шанси сматра се једном од колевки кинеске културе и цивилизације, а њен историјски музеј сматра се за један од музеја са најбогатијом колекцијом у Кини.

Музеј је отворен 1991. године и у њему је смештено око 370.000 предмета који датирају од праисторијског доба до 1840. године.

Музеј се простире на 65.000 метара квадратних.

Иначе, изградња снажних градских зидина у Сиану била је имератив, а то је један од ретких кинеских градова који у свом центру има потпуно очуване градске зидине, дужине скоро 14 километара.

Николић борави у вишедневној посети Кини. Он се јуче у Пекингу састао са председником Кине Си Ђинпингом, а 3. септембра ће присуствати војној паради поводом 70. годишњице од победе над фашизмом.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер