петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Терористички напади у региону потврђују да идејни творци "Велике Албаније" не мирују
Хроника

Томислав Николић: Терористички напади у региону потврђују да идејни творци "Велике Албаније" не мирују

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2015.

БЕОГРАД – Председник Србије Томислав Николић оценио је да последњи терористички напади у региону „потврђују стрепње да идејни творци такозване Велике Албаније не мирују”.

„Терористички напади, као и смишљене провокације приликом доласка делегације из Тиране (у Београд) сигнал су да је цео регион у опасности. Мислим да овом проблему треба заједно да се супротставе све земље које имају значајнији број албанског живља, што је предуслов за планирано територијално обједињавање албанских територија”, рекао је Николић у интервјуу за италијанску новинску агенцију Анса поводом предстојеће посете Београду италијанског председника Серђа Матареле.

Према његовим речима, план о великој Албанији датира још од 1878. године и војно-политичког удружења за одбрану права албанског народа са циљем да се направи целовита територија на простору Србије, Македоније, Грчке и Црне Горе.

„Методи остварења те идеје су детаљно припремани и спроводе се путем терористичких акција а веома је важно да их међународна заједница препозна као такве”, казао је српски председник.Према његовим речима, Србија има кристално јасну спољнополитичку оријентацију - а то је да јој је приоритет учлањење у Европску Унију, што је потврђено и делима.

„Истовремено, Србија као суверена земља не заборавља своју историју нити сме да заборави актуелне привредне интересе. Ми данас не учествујемо у формулисању спољнополитичких позиција Европске уније. Мислим да је тиме све објашњено, те да је неприродно очекивати да ћемо се аутоматски и технички постројавати иза одлука у којима нисмо учествовали”, рекао је Николић на питање о односима са Русијом којој Београд није увео санкције када и ЕУ.

Председник је додао да је Србија потпуно посвећена свом европском путу и да је учинила доста тога да се одредбе Бриселског споразума са Приштином спроведу на терену.

„Међутим, албанска страна са своје стране није учинила ни најмањи знак добре воље. Ми очекујемо од европских званичника да уложе додатни напор да Албанци испуне оно што су потписали и да се нормализује живот свих грађана који живе у покрајини, без обзира на то које су националности. Иначе, живот Срба у Покрајини је изузетно тежак и компликован, тамо су за њих једнакост и живот у слободи далеко од реалности”, рекао је Николић.

Додао је да Србија дугује велику захвалност италијанским припадницима Кфора, који су уложили велику снагу у спасавању становништва и српских светиња од потпуног уништења.

„Што се тиче отварања поглавља (у преговорима са ЕУ), чини се да не постоји ниједан разлог за оволико чекање након успешно завршеног скрининга. Италијански стручњаци у области европских интеграција су нам били од велике помоћи приликом претприступних преговора, скрининга и сада када очекујемо отварање првих поглавља. Очекујемо повољан исход у свим поглављима, нарочито због тога што истакнуте земље чланице ЕУ, укључујући Италију, уочавају препреке на нашем путу и помажу нам у проналажењу решења”, рекао је Николић.

Он је додао да су односи две земље веома квалитетни, али да увек има простора да се изграде нови и унапреде се постојећи.

„Србија и Италија имају изузетно развијене билатералне односе, нарочито у области економије. Посебно бих нагласио значај континуиране политичке подршке коју је Италија пружала Србији кад је реч о добијању датума за отпочињање приступних преговора са Европском унијом”, рекао је председник Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер