петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић у Бриселу: Србија је спремна да прими привремено на одређени дужи рок до 6.000 па можда и више мигранта
Хроника

Томислав Николић у Бриселу: Србија је спремна да прими привремено на одређени дужи рок до 6.000 па можда и више мигранта

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. децембар 2015.

Србија је спремна да током зиме прими и до 6.000 избеглица, изјавио је председник Србије Томислав Николић.

Николић је ово рекао после састанка са председником Европског савета Доналдом Туском, са којим је разговарао о мигрантској кризи.

Николић је новинарима после састанка, којем је присуствовао и председник Македоније Дјорђе Иванов, рекао да је Европска унија похвалила улогу Србије у мигрантској кризи, као и да ће наша земља наставити да се понаша тако, без обзира на то каква и колика ће бити подршка ЕУ.

"На састанку сам рекао да смо спремни, за разлику од Македоније, да привремено на одређено дужи рок смештамо мигранте, посебно током зиме. Да смо спремни 3.000 до 6.000 па можда и више мигранта да примимо, као и да нам за то треба помоћ", рекао је Николић.

Према његовим речима, европски комесар Јоханес Хан је рекао да за то врло брзо могу да буду издвојена средства.

Николић је рекао да је на састанку било речи и о сарадњи Србије, Грчке и Македоније, као и о томе колико се миграната може очекивати током зиме у тим земљама, односно колико су договори Европске уније са Турском утицали на смањење броја миграната.

Како је рекао, сада улази око 5.500 миграната дневно, велики број људи има фалсификована документа, а "нешто се крупно дешава и у кријумчарењу људи".

Николић је рекао да Србија остаје доследна у томе да жели да збрине све људе и да им пружи помоћ.

Председник Србије је рекао да је на састанку било речи о финансијској помоћи о којој би требало да се изјасни Европски парламент.

"Ја сам мање инсистирао на цифрама које ћемо добити, само сам изнео проблеме и рекао шта морамо да решимо, а да ли ЕУ може да издвоји средства или не, да ли хоће или не, о томе ће се разговарати", рекао је Николић и додао да је очигледно да постоји добра воља у Европској комисији.

"Туск ће о томе сутра обавестити и Европски савет и он очекује подршку за наше разговоре", рекао је Николић.

Председник је оценио да се Европа сада добро организује по питању мигранта, као и да је до сад деловала прилично неорганизовано.

"Мислим да се покренула машинерија која је одавно требало да се покрене, и да се оранизовано припремамо за много тога лошег што се дешава у Африци и на Блиском истоку", рекао је Николић.

Николић је новинарима пренео да је на састанку изразио и задовољство што је Србија отворила прво поглавље. 

Српски председник Томислав Николић је изјавио да су он и македонски председник Ђорђе Иванов разговарали о будућности, али да су се "докачали око прошлости".

Николић је од Иванова у Бриселу затражио објашњење зашто је Македонија у УНЕСЦО гласала за чланство Косова.

Председник Србије је, после заједничког разговора њега и Иванова с челницима ЕУ Доналдом Туском и Јоханесом Ханом о избегличкој кризи, рекао да му је Иванов честитао што је Србија отворила поглавља преговора о чланству с ЕУ.

"Онда смо разговарали о будућности, докачили се прошлости и указао сам македонском председнику на то зашто није било добро што је Македонија гласала за улазак Косова у УНЕСЦО", навео је шеф српске држве.

Иванов је, по речима Николића, узвратио да није било добро што је у Србији постављена табла на којој пише Бивша југословенска република Македонија.

"Ја сам рекао: па то кажите овде у Европској комисији па нека промене тај назив", казао је Николић.

"И онда се не љутите, туда пролазе и Европљани и треба да знају у коју државу сад улазе, а онда смо се докачили цара Душана и прекинули, јер смо видели да то оде много далеко", навео је српски председник.

На питање македонских новинара да ли то значи да ће Србија повући признање Македоније по њеном уставном имену, Николић је узвратио да "то не значи… "

"Србија је 1998-е", закључио је он, "прихватила име Македонија, потом је Македонија признала независност Косова и Метохије, Србија није реаговала негативно, после је Македонија гласала за улазак Косова у УНЕСЦО, Србија није реаговала негативно, зашто би сад реаговала?", рекао је Николић.

(Б92-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер