субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: СНС формира савет за европске интеграције
Хроника

Томислав Николић: СНС формира савет за европске интеграције

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2009.

Томислав Николић се у Бриселу састао са европским комесаром за проширење Олијем Реном и директором Дирекције за земље западног Балкана Пјером Мирелом. У саопштењу СНС-а наведено је да је пренео став странке да ће се залагати за „поједностављивање правних процедура, гаранција за сигурност инвеститорима и напор да се регионални односи нормализују”. Николић је изразио задовољство што је од високих функционера ЕУ добио чврста уверавања да Брисел не поставља Србији признање Косова као услов за наставак процеса европских интеграција.

У Бриселу сам боравио на позив европског комесара Олија Рена. Мислим да је то преседан и да се први пут догодило да неко из дела опозиције за који се увек говорило да Србију не води у Европу добије овакав позив, каже за „Политику” лидер СНС-а Томислав Николић.

Зашто је дошло до тог преседана?

У Европској комисији вероватно је закључено да СНС представља половину грађана Србије, да није против европских интеграција и да може много да помогне.

О чему сте разговарали?

Разговарали смо отворено о свему што су грађани Србије до сада учинили да би њихов пут у ЕУ био известан. Посебно смо нагласили да је то заиста заслуга свих грађана Србије, свих политичара, и да нико не треба да преузима посебне заслуге. Сви морамо много да урадимо и свима мора од тога ду буде боље.

Како процењујете изгледе Србије?

По мом мишљењу олакшице за путовања наших грађана ће уследити најкасније до краја године. Европска комисија, а посебно шеф шведске дипломатије Карл Билт, веома се труди да убеди Холандију да промени став у односу на Споразум о стабилизацији и придруживању. Код саговорника сам приметио оптимизам у том погледу.

Да ли сте разговарали и о неким конкретним акцијама?

Раније смо одлучили да у оквиру странке формирамо савет за европске интеграције. Затражио сам помоћ у обуци младих људи које ћемо „бацити у ватру”.

Да ли сте разговарали о политичким приликама у Србији?

Рекао сам да се залажем за ванредне парламентарне изборе, али да се нова власт неће обрачунавати са стручним људима у Влади Србије и да ће понудити свакоме да настави свој посао. То се посебно односи н Канцеларију за европске интеграције. Они су задовољни радом наших служби и због тога је и уследио позитиван извештај о напретку Србије.

А о изгледима да Србија благовремено досегне европске стандарде?

Скренуо сам пажњу да се под маском европског законодавства српском парламенту потурају многи закони, а мени је скренута пажња да све треба добро проучити, да нема ултиматума када је реч о законодавству и да закони треба да буду у интересу грађана Србије. Посебно су се изненадили због чињенице да законе доносимо по хитном поступку. Сложили су се да се у ЕУ не иде по хитном поступку.

Да ли сте разговарали о економским питањима?

Разговарали смо о томе како ЕУ може да помогне Србији. Ја сам рекао да за нас не постоји живот на донацијама и поклонима и да ми желимо да радимо. Нудимо огромно поље за инвестирање, без мита и корупције. Свим инвеститорима нудимо тржиште у Руској Федерацији под веома повољним условима.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер