Хроника

Moмчило Крајишник: Муслимани немају свој ентитет и сада вероватно хоће да заокруже своју државу

Штампа
среда, 11. јануар 2017.

БЕОГРАД - Председник Србије Томислав Николић разговарао је данас у Београду са председником асоцијације "Ствараоци Републике Српске" Момчилом Крајишником о унапређењу културних веза српског народа на просторима бивше Југославије.

Како је саопштено из прес службе председника Србије, Крајишник је Николићу, у име Асоцијације, доделио плакету "Октобарска споменица Републике Српске 1991".

У разговору је посебан акценат стављен на положај и заштиту људских права српског народа у земљама региона, као и заштиту ћирилице и српског језика, наводи се у саопштењу.

Николић је предложио да се у сарадњи са Српском академијом наука и уметности одржи научни скуп о српском језику и писму и прихватио да буде покровитељ тог скупа.

Момчило Крајишник је био први председник парламента РС, а пред Хашким трибуналом осуђен је за ратне злочине у БиХ. Пуштен је на слободу у августу 2013. после две трећине издржане казне.

Поред Крајишника, у разговору са Николићем су учествовали и председник Српског националног савета Црне Горе Момчило Вуксановић и академик Слободан Ремети.

"Муслимани немају свој ентитет и сада вероватно хоће да заокруже своју државу”

Председник Асоцијације ствараоци Републике Српске Момчило Крајишник рекао је да је у Босни и Херцеговини настављен рат вербално и политичким средствима и да се српском народу оспоравају права, али је искључио могућност избијања оружаних сукоба.

"Ми смо у Дејтону направили компромис. Република Српска је ујединила своју самосталност са Федерацијом са надом да ћемо тај компромис сви подржавати да би живот свима био подједнако добар", рекао је Крајишник у изјави новинарима после сусрета са председником Србије Томиславом Николићем.

Он каже да "муслиманско руководство" у БиХ данас покушава да наметне како ће се остали понашати.

"Сматрам да је на неки начин Босна и Херцеговина постала немогућа држава. Додик је оригиналан, па то отворено каже", додао је Крајишник.

Сматра да БиХ неће моћи да опстане ако се настави постојећи тренд.

"Ја се плашим, јер ниједан брак, па ни држава не може опстати силом ако се народи не осећају удобно. Српски се народ не осећа удобно и не осећа се удобно ни хрватски народ", оценио је Крајишник.

Крајишник је навео пример Југославије истакавши да је он лично био велики Југословен и заљубљеник у Југославију.

"У Босни и Херцеговини је стање алармантно и тешко. Имам утисак да ти који то раде намерно раде да направе апсурдну државу", сматра Крајишник.

Он је указао да "Муслимани немају свој ентитет" и да сада вероватно хоће да заокруже своју државу, а мисле да им неко други не дозвољава. Крајишник је рекао и да не верује да ће доћи до нових ратних сукоба и да су могући само "спорадични сукоби".

"Тамо више никоме не пада на памет, првенствено родитељима који су изгубили своје најмилије, да се ратује. То је потпуно искључено", сматра Крајишник.

Крајишник је рекао и да у БиХ не би требало ништа радити без сагласности сва три народа и да Срби не треба да теже да се силом отцепе. Он је закључио и да је Република Српска створена вољом српског народа, али да у њој сви грађани имају једнака права.

"Ово што је Инцко рекао је недопустиво. Као да је залутао негде поредећи празник НДХ са 9. јануаром", закључио је Крајишник.

Фонд за хуманитарно право: Недопустиво ругање жртвама

Фонд за хуманитарно право (ФХП) осудио је данас одлуку председника Србије Томислава Николића да се састане с председником Асоцијације "Ствараоци Републике Српске" Момчилом Крајишником, јер се ради о човеку који је био осуђен за ратне злочине у Босни и Херцеговини.

"Такав потез председника представља недопустиво ругање жртвама, и у директној је супротности с прокламованом намером Србије да ради на помирењу у региону", пише у саопштењу ФХП.

Крајишник је у марту 2009. године правоснажно осуђен пред Хашким трибуналом на 20 година затвора због депортације, присилног пресељења и прогона несрпског цивилног становништва у БиХ као злочина против човечности. На слободу је пуштен 2013. године, пошто је издржао две трећине казне.

"ФХП сматра да одлука председника Србије да се састане с Крајишником, не представља пуку подршку РС, попут оне недавно изражене у Бањалуци, већ говори да власт коју председник Србије предводи, подржава и начин на који је она, уз Крајишников велики допринос, током рата стварана - војним путем и етничким чишћењем заузетих територија", наводи та невладина организација.

ФХП је оценио да одржавање контаката званичника институција Србије са осуђеним ратним злочинцима, опструира процес суочавања са узроцима и последицама ратова 1990-их година.

"Посебно забрињава чињеница да се таквим поступцима вређа достојанство жртава", наводи ФХП.

(Бета, Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]