субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Русофил сам, али сам за Србију у ЕУ
Хроника

Томислав Николић: Русофил сам, али сам за Србију у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2016.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је за Спутњик да Србија треба, без икакве дилеме, у потпуности да настави своју политику пријатељства са свим државама и народима и да настави да жели да постане чланица ЕУ.

Председник Србије Томислав Николић

У дану када предводи највишу државну и војну делегацију на централној комеморативној церемонији у Крушевцу, на обележавању Видовдана, једног од највећих српских празника, Николић поручује да није време за сукобе око европског пута Србије.

Председник Србије је након полагања венца на Споменик косовским јунацима за нашу агенцију рекао да преговори са ЕУ нису спречавали Србију да има пријатељске и економске везе са многим земљама ван Уније.

„Србија треба, без икакве дилеме, у потпуности да настави своју политику пријатељства са свим државама и народима и жеље да постане чланица Европске уније. Наши преговори са ЕУ нису нас омели да своју будућност везујемо и за нераскидиво пријатељство и економске везе са Русијом, Кином, Азербејџаном, Казахстаном, Белорусијом, Кубом…“, рекао је Николић.

Председник Србије је истакао да само неодговорни појединци могу да се радују кризи која би могла да захвати ЕУ ако њени главни ослонци не пронађу праве одговоре на овај изазов.

„Свакако, због свега што је у последњих 26 година учињено на нашем повезивању са ЕУ — негативне последице за Србију би биле несагледиве. Оптуживали су ме да сам русофил, што и јесам, и да вучем на Исток, говорио сам да је ЕУ нужно зло, али није време за наша сукобљавања око тога“, истакао је он.

Николић наглашава да посебно није време за „дуваџије и удараче у прса, најчешће туђа, којима је довољан једноцифрени проценат гласова и камере, па да помисле да нешто зависи од њиховог мишљења“.

Одговарајући на питање да ли је Србија спремна на велике потресе које „брегзит“ доноси Европи, председник Србије је рекао да је тај „најгори могући“ сценарио, одлазак већег броја земаља или распад Велике Британије, можда и могућ.

„Све док постоји Европска Унија невезано је колико чланова броји, и биће наш циљ. Противници оваквог става треба да дају одговор на питање ко ће надоместити радна места која бисмо изгубили. Да не буде после шалили смо се и лагали, као у Британији“, закључио је Николић.

Немогуће је да Хрватска заустави Србију на путу ка ЕУ

Председник Србије Томислав Николић каже да је немогуће да Хрватска заустави Србију, која је испунила све услове на путу ка Европској унији (ЕУ) јер је, "на сву срећу", ЕУ састављена од држава у којима постоји разум.

- Шта год ми учинили, а много смо учинили, Хрватска неким потезом увек покаже како је дочекала време када ће моћи да утиче на судбину Србије. Неприхватљиво је да једна држава може да заустави другу државу да уђе у ЕУ и која је испунила све услове - казао је Николић.

Говорећи о ставу Хрватске, поводом отварања поглавља 23 и 24, он је рекао да се "изузев тих дневно политичких употреба" уопште не секира због тога што "хрватска администрација понекад жели да покаже својим националистима како је и даље њихова".

- Можда ја нисам у праву кад кажем да велики део хрватских политичара и даље пажљво ослушкује шта ултранационалисти у Хрватској мисле и говоре о неком проблему и нема храбрости да иступи са својом политиком - казао је Николић након полагања венца на Споменик косовским јунацима у Крушевцу.

Упитан о поруци градоначелника Сребренице да политички врх Србије није пожељан у Сребреници, Николић је казао да "треба стално пружати руку помирења, све до руке понижења".

Председник је рекао и да је у разговору с председавајућим председништвом БиХ Бакиром Изетбеговићем предложио да заједно оду и на српско и на стратиште муслимана, али да он то никада није прихватио.

Николић каже да цени све жртве и да их све треба ожалити, као и да су се у рату, који је био тежак и безуман, многи и Срби и представници других народа, понели нечасно.

Према његовим речима, ако руководство БиХ, посебно људи које је изабрао бошњачки народ, сматра да не треба да имају добре односе са Србијом, онда тамо више не треба ићи.

На питање да ли ће му после британског "Не" бити лакше да брани тезу "и ЕУ и Русија", Николић је казао да је то једина исправна теза "која нас је водила и којом ћемо се водити и даље".

- Немојте да мислите да се ја превише радујем кризи у ЕУ зато што, како год да буде, ми као мала држава, која се у протеклих година много ослонила на сарадњу са ЕУ, ми ћемо много да страдамо - казао је он.

Николић је додао и да би волео да ЕУ опстане и напредује.

- Ако ЕУ процени да смо испунили услове, постаћемо члан, ако нам постави услове које не желимо да испунимо, нећемо бити члан - истакао је Николић.

(Спутник-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер