петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Покушавао сам да убедим патријарха Иринеја да организујемо посету папе Србији, Путину могу да откријем све своје тајне
Хроника

Томислав Николић: Покушавао сам да убедим патријарха Иринеја да организујемо посету папе Србији, Путину могу да откријем све своје тајне

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. март 2016.

БЕОГРАД/МОСКВА - Председник Србије Томислав Николић изјаво је да је покушавао да патријарха српског Иринеја и владике СПЦ убеди да се организује посета римског папе Србији из, како је рекао, два разлога - због канонизације кардинала Алојзија Степинца и непризнавање Ватикана једнострано проглашене независности КиМ.

Николић, који ће данас у Москви примити награду Међународног фонда јединства православних народа, каже да је онда из медија сазнао да је сазнао да је ипак одлучујуће сачекати став патријарха московског и целе Русије, иако се васељенски патријарх већ срео са римским папом, иако је и у Грчкој папа боравио, иако је био и у Републици Српској.

"Ја сам онда рекао да о томе треба сами да одлучујемо али да је веома битно мишљење московског патријарха и да с њим треба разговарати пре тога. Схватио сам да је СПЦ била изненађена вешћу о сусрету патријарха и папе и да је ту закаснила, могла је да предњачи у том успостављању бољих односа који су нам неопходни зато што кад се мисли на подруме, заиста је у многим земљама, поготову у оним у којим ислам предњачи по броју верника, и хришћани у великој мери православни, у опасности су да изгубе живот где год буду јавно испољавали своју веру", навео је председник.

То подсећа, каже Николић, на начин на који су се Римљани обрачунавали с хришћанством и да се то вратило после толико година.

"Дакле, тај сусрет је изванредан потез, тим пре што је папа, потпуно отворено и јасно, и мада то није нико очекивао, рекао да је Владимир Путин данас заштитник хришћанства. Тако нешто рећи, и да то не представља основ за ублажавање неспоразума и гледања на веру, то само може човек који не живи на земљиној кугли", навео је Николић.

Говорећи о награди коју ће данас примити од руског патријарха, Николић у интервјуу за београдску редакцију Спутњика каже да је та награда као некаква круна онога што је, како каже, радио на успостављању веза између православних земаља, посебно Русије и бивше Југославије, па Русије и Србије.

"Сврставам се уз људе из Србије који су доста допринели јединству у православљу, уз покојног патријарха Павла, Емира Кустурицу, и драго ми је да сам у том друштву које је раније добило награду. Ове године сам у друштву председника Думе и бугарског патријарха. Осећам се посебно почаствованим, а чини ми се да је то награда за српски народ који је сав у љубави према православљу, према православним државама, православним народима, посебно руском. И који то не крије никада", навео је Николић.

Упитан да ли сусрет патријарха Кирила са римским папом види као коначан почетак помирења или као добар знак, председник Николић каже да не може да утиче на то како ће односи у хришћанству даље да се развијају пошто ја не проповедам веру, већ само живим у њој, али бавим се послом који у неку руку, на неки начин, зависи од тога какви су односи у хришћанству.

"Не знам да ли су морали толико да се раздвоје, да поделе народ, да хришћанство мора да трпи ударе хиљаду година, чега нема у другим религијама, или су то могли раније да превазиђу - не знам, али тренутно посматрам ствари овако, веома субјективно, као председник Србије која зависи од става Ватикана кад је реч о такозваној независности Косова и Метохије", рекао је Николић.

Председник сматра, наиме, да је јединство хришћана данас веома потребно јер су они, неки мање, неки више - угрожени.

"Очигледно је да ми морамо да сарађујемо много више, много интензивније да не дође до ситуације да у подрумима поново исповедамо хришћанство. То би требало институционално да се организује", навео је председник.

Путину могу да откријем све своје тајне

Председник Томислав Николић каже да према Владимиру Путину осећа пријатељство и да може да му открије све своје тајне и проблеме.

- Не знам шта председник Путин осећа према мени, али могу да кажем шта ја мислим о њему и нашем односу. То је потпуно отворено пријатељство, до те мере да ја могу слободно да му откријем своје тајне и проблеме и затражим савет од њега. То је однос пун разумевања - рекао је председник Србије Томислав Николић.

У интервјуу за руске медије уочи посете Русији, где ће му бити уручена награда Међународног Фонда јединства православних народа, Николић је изразио уверење да су Путин и он у свој однос заправо прелили односе српске и руске нације.

- Верујем да први пут српски и руски председник могу да разговарају на исти начин као и просечан Србин и Рус, који су се срели у Србији, Русији или било где у свету. Обојица веома добро познајемо историју наших нација и њихове међусобне односе - казао је Николић.

Николић је навео да је Русија одувек била бранитељ српског народа и да је из тога изронила српска љубав према Русији.

- Та љубав није базирана на економским односима, већ искључиво на чињеници да је Русија увек била уз Србију када год је нашој земљи то било потребно. Србија је увек патила када Русије није било у близини, или у временима када Русија није била довољно јака да заштити ни саму себе, што је био случај у периоду пре доласка председника Путина на чело земље - навео је председник Србије.

Он је истакао да Србија и Русија имају ексклузивне политичке односе и да је то због тога што Русија разуме Србију. Николић сматра да би Србији био неопходан референдум о могућем уласку у НАТО, али сумња да би прошао.

- Одмах да вам кажем - нама није неопходан референдум за разноразне споразуме, али о питању могућег уласка у НАТО био би неопходан. Ја сам присталица тога да то питање буде на референдуму, али оно не може да прође - рекао је Николић.

Русија зна да Срби неће у НАТО

Председник Србије каже да ратификација споразума са НАТО-ом није пореметила баланс између Истока и Запада јер тог баланса никад није ни било - увек је НАТО имао више могућности да са администрацијом у Србији оствари нешто.

- Мислим да је Русима довољно кад кажемо да нећемо да уђемо у НАТО и да Русија, као озбиљна земља, уопште не проверава јесмо ли у истом проценту повезани са Москвом и са НАТО. Русија зна да грађани Србије не желе да Србија буде у НАТО и да није опасно ако се баш о свему не договоримо. Она то никада не потенцира - истакао је Николић.

(Танјуг-Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер