четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Нема стабилне Србије без стабилне Македоније, чланство у ЕУ је наша заједничка тежња
Хроника

Томислав Николић: Нема стабилне Србије без стабилне Македоније, чланство у ЕУ је наша заједничка тежња

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. октобар 2016.

Београд -- Чланство у ЕУ заједничка је тежња Србије и Македоније, поручио је председник Томислав Николић. Осим тога, Николић је истакао и да земље само удруженим напорима, кроз сталне консултације и размену искустава, могу да убрзају тај процес.

Николић је, у обраћању после састанка са македонским председником Ђорђем Ивановим у Београду, поручио да нема стабилне Србије без стабилне Македоније и истакао да ће Србија ће увек бити снажан ослонац свом јужном суседу и пријатељу.

Председник је рекао да су политички односи Србије и Македоније веома добри и да су две земље у периоду препуном различитих изазова показале да кроз сарадњу и разговор могу да спрече и превазиђу све тешкоће. 

"Србија жели стабилне, добросуседске односе са Македонијом и унапређење сарадње у свим областима. На томе обе стране раде веома предано и конкретно", навео је Николић и додао да је посета председника Иванова Србији потврда обостраног опредељења за даљи развој укупних односа. 

Председник је, наводећи да се регион суочава са катастрофалном мигрантском кризом која једнако погађа све земље, рекао да Србија и Македонија нису одговорне за мигрантски талас који иде ка Западној Европи, да не могу ни да га зауставе ни ублаже, те да је на потезу ЕУ која има механизме и новац. 

Он је оценио да се Србија одговорно суочила са тим проблемом и обезбедила достојан прихват и безбедан пролазак мигрантима ка земљама које су одређене као њихова крајња дестинација. 

"Поносни смо што је начин на који смо решавали овај проблем позитиван пример који се наводи у читавом свету", навео је Николић. 

Наводећи да је Србија суштински заинтересована за стабилност свих суседних земаља, Николић је рекао да је уверен да ће предстојећи парламентарни избори у Македонији бити одржани у складу с међународним стандардима и да ће нова македонска влада учинити све ради очувања стабилности у региону и да ће даље унапређивати добре односе са Србијом. 

Николић је Иванову пренео да је пријем Косова у Унескоза Србију апсолутно неприхватљив и замолио га да Македонија принципијелно подржи Србију гласањем против чланства Косова у Унеско. 

"Рекао сам председнику да је парадоксално да Албанци говоре како су манастири њихови, а те исте манастире КФОР и косовска полиција чувају и штите управо од њих самих", навео је Николић. 

Председник је рекао да потенцијал за даљи развој економске сарадње види пре свега у инфраструктури и енегетици, трговини и пољопривреди. 

Навео је и да су српска мањина у Македонији и македонска мањина у Србији прави и најважнији мост сарадње између две земље, наводећи да верује да се македонска мањина у Србији добро осећа. 

"Наша жеља је да се односи два народа и две државе и даље граде на темељима узајамног поштовања и разумевања, истој вери, сличном језику и блиском заједничком пореклу", навео је Николић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер