четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Министарски савет ОЕБС-а у Београду би могао бити прилика а Русија и Турска изгледа односе
Хроника

Томислав Николић: Министарски савет ОЕБС-а у Београду би могао бити прилика а Русија и Турска изгледа односе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. новембар 2015.

Министарски савет ОЕБС-а, који ће почетком децембра бити одржан у Београду, могао би бити прилика да Русија и Турска изгладе односе након обарања руског авиона

То је оцена председника Србије Томислава Николића који додаје да је званична Анкара та која треба да повуче први потез, јер је кривац за оно што се десило.

Председник Николић је за Спутњик рекао да се не може "очекивати од Русије да нуди помирење ономе ко је изазвао сукоб без икаквог знака кајања или знака да се то никада неће десити".

Добро што овај скуп одржава у Београду, јер је Србија земља која има пријатеље свуда у свету, казао је председник Србије.

"Искрено се надам да ће се ово завршити осудом Турске, признањем Турске да је начинила један акт који није смела, а да ће Турска и Русија као државе суседи, државе које су развиле изванредне економске односе, а рекао бих и изванредне политичке односе, наћи начина да тако наставе и даље", навео је.

Николић је казао да до инцидента са обарањем руског авиона "није смело да дође", те осудио тај, како је рекао, ратнохушкачки гест који је извела Турска у покушајима да спречи уништавање терориста које је руска авијација у великој мери привела крају, али и да евентуално увуче остале чланице НАТО у сукоб са Русијом.

Председник Србије је јуче упутио телеграм саучешћа председнику Русије Владимиру Путину поводом овог инцидента у коме је један пилот страдао и истакао да је то био његов израз солидарности са читавом акцијом коју Русија води против терориста у Сирији.

Николић је подсетио да је такве инциденте Турска сама правила Грчкој хиљаде пута, а да је у једном тренутку над грчким небом било више од 40 турских авиона, па је све решено дипломатским разговорима.

"Када су сиријске снаге обориле турски авион, онда је Турска рекла да, иако је он био више од 10 минута у сиријском ваздушном простору, то није добар гест и да је то све могло да се реши дипломатијом и једним телефонским разговором", навео је.

Овога пута, указао је, за 17 секунди, колико је бомбардер био на радару, а Турска нема доказа да је био над турском територијом, тврде да су седам пута контактирали пилота, да су обавили консултације са Министарством одбране, председником владе.

"Апсолутно је то нетачно", каже председник Николић.

Он оцењује да је "Турска направила велики инцидент да би Русија могла да јој пружи руку помирења", додајући да се тешко може очекивати било каква помоћ Турске у борби против тероризма који уништава Европу.

На питање да ли очекује да ће новонастала ситуација заоштрити односе између Турске и Русије, а можда и резултирати неким руским санкцијама, председник Николић каже да не би желео да се меша у односе Русије и Турске, као и да Србија има пријатељске односе са обе државе.

"Наравно, сви ми знамо колико Русија чини за Србију и колико се Турска понекад недолично понаша у нападима на интересе државе Србије, које Русија успева да одбрани. Али то је ипак на те две државе: морају да размисле добро да ли би могле да у будућности избегну такве сукобе, да ли сукоби доносе нешто добро", каже председник.

Николић додаје да је против увођења санкција било коме зато што је Србија, а пре тога и бивша Југославија, предуго била под санкцијама да би могла да одобри да се такве мере било коме уведу.

"Једино знам да је председник Путин будан човек, разуман човек, спреман да заштити руске националне интересе и да ће такву одлуку и донети. Имао је и довољно времена, више нема исхитрених одлука, сада ће то бити мудра одлука пуна разума, али и одлука која показује да са Русијом, посебно када је ангажована у борби против светског зла, нико не сме да се игра", истиче председник Србије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер